Nowy wariant koronawirusa. Jest mniej objawowy, ale łatwiej się przenosi

Świat
Nowy wariant koronawirusa. Jest mniej objawowy, ale łatwiej się przenosi
Polsat News
Przedstawione wyniki są skutkiem badania React-1 przeprowadzonego między 19 października a 5 listopada

Subwariant odmiany Delta, znany jako AY.4.2 i odpowiedzialny obecnie za 12 proc. przypadków infekcji wykrytych w Wielkiej Brytanii jest mniej objawowy, ale łatwiej się przenosi – wynika z badań Imperial College of London, które podaje w czwartek Agencja Reutera.

Tylko jedna trzecia badanych, zakażonych subwariantem AY.4.2 wykazywała "klasyczne" objawy Covid-19 w porównaniu z prawie połową zainfekowanych dotąd dominującym podwariantem AY.4.

 

Dwie trzecie nosicieli AY.4.2 "miało jakiś symptom", podczas gdy wcześniejszy szczep wywoływał przynajmniej jeden objaw u trzech czwartych zakażonych – zaobserwowali naukowcy.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Co z Bożym Narodzeniem? Niedzielski: mało prawdopodobne, że COVID-19 zakłóci święta

 

Eksperci twierdzą, że osoby bezobjawowe mogą w mniejszym stopniu izolować się społecznie, powodując szybsze rozprzestrzeniania się infekcji. Zakażeni mający łagodne objawy będą prawdopodobnie łatwiej transmitować wirusa podczas kaszlu. Równocześnie prawdopodobieństwo pogorszenia się ich stanu zdrowia poprzez uaktywnienie się innych poważnych symptomów choroby naukowcy określają jako niewielkie.

Wariant mniej objawowy 

- Wydaje się, że jest mniej symptomatyczny, co jest dobrą wiadomością - powiedział o subwariancie AY.4.2 epidemiolog, prof. Paul Elliott, dodając zarazem: "Wygląda jednak na to, że jest łatwiej transmisyjny".

 

Przedstawione wyniki są skutkiem badania React-1 przeprowadzonego między 19 października a 5 listopada br., które pokazało równocześnie, że przypominające dawki szczepionki przeciw Covid-19 zmniejszają o dwie trzecie ryzyko infekcji u osób dorosłych.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie