Zbigniew Ziobro: chcemy przywrócić reformę sądownictwa zatrzymaną przed czterema laty

Polska
Zbigniew Ziobro: chcemy przywrócić reformę sądownictwa zatrzymaną przed czterema laty
PAP/Rafał Guz
Ziobro: chcemy przywrócić reformy sądownictwa zawetowane przez prezydenta

Chodzi o uruchomienie reformy, która została zatrzymana przed czterema laty - mówił w środę szef MS Zbigniew Ziobro pytany o szczegóły planowanej reformy wymiaru sprawiedliwości. Przypomniał przy tym, że w 2017 roku prezydent Andrzej Duda zawetował ustawy przygotowane przez MS w zakresie SN i KRS.

W poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił założenia planowanych gruntownych zmian odnoszących się do sądów powszechnych.

 

W środę w programie "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia, Ziobro był pytany, o co chodzi w "kolejnych reformach wymiaru sprawiedliwości".

Veto prezydenta

- Tak naprawdę chodzi o uruchomienie reformy, która została zatrzymana przed czterema laty - wyjaśnił minister. Przypomniał, że "w 2017 roku pan prezydent zdecydował się na weto, blokując ustawy przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości w zakresie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa".

 

ZOBACZ: Sondaż: 52 proc. Polaków uważa, że w ciągu ostatnich trzech lat sądownictwo zmieniło się na gorsze

 

- I przygotował własne projekty, które dzisiaj są przedmiotem sporu i są kwestionowane przez instytucje unijne - przypomniał. Jak dodał minister sprawiedliwości "projekty, które miały być kompromisem w stosunku do UE, ale UE żadnych kompromisów, jak się okazuje, nie uznaje".

"Ogromne korzyści reformy"

Zaznaczył, że rząd próbował porozumieć się z UE i zapadła decyzja, że reforma nie będzie kontynuowana po 2017 roku, aż do momentu, kiedy uda się wypracować kompromis.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: reforma sądów spowoduje uwolnienie 2 tys. stanowisk sędziów. Zajmą się orzekaniem

 

- Te projekty czekały cztery lata na ten czas, który teraz właśnie nadszedł, by zrealizować reformę, którą obiecywaliśmy Polakom - powiedział Ziobro. "Ta reforma niesie ze sobą ogromne korzyści - zapewnił.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie