Straż Leśna pomoże na granicy z Białorusią. Ogłoszono mobilizację

Polska
Straż Leśna pomoże na granicy z Białorusią. Ogłoszono mobilizację
lasy.gov.pl

Lasy Państwowe ogłosiły mobilizację Straży Leśnej; jej funkcjonariusze wesprą Straż Graniczną, policję i żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią - poinformowały w środę Lasy Państwowe.

"Leśnicy i funkcjonariusze Straży Leśnej z regionów przygranicznych pomagają polskim służbom od początku kryzysu migracyjnego. Doskonale znają teren, zwłaszcza trudno dostępne leśne ostępy. Niestety, sytuacja się zaostrzyła, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj" - powiedział cytowany przez Lasy Państwowe p.o. dyrektora generalnego LP Józef Kubica.

 

ZOBACZ: Kryzys na granicy. Migranci opuszczają koczowisko w Kuźnicy. "Zabierają ze sobą kłody drewna"

 

Dodano, że decyzja o mobilizacji Staży Leśnej zapadła po konsultacji z wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką, pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

 

 

"Obrona polskich granic to nasz obowiązek. Czas próby dla każdego z nas. Ojczyzna zawsze mogła liczyć na leśników. Dzisiaj też jej nie zawiedziemy" - podkreślił wiceminister Edward Siarka.

 

Lasy wyjaśniły, że część funkcjonariuszy Straży Leśnej z nadleśnictw w całej Polsce zostanie skierowana do jednostek nadgranicznych. W porozumieniu z dowództwem Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji będą wspomagać polskie służby mundurowe w kontrolowaniu granicy. "Strażnicy leśni dysponują odpowiednim doświadczeniem, sprzętem obronnym i pojazdami" - zaznaczono.

 

ZOBACZ: Kryzys migracyjny. Straż Graniczna: próba sforsowania granicy polsko-białoruskiej przez ok. 50 osób

 

LP dodały, że Kubica podjął także decyzję o przekazaniu wojsku drewna, które będzie wykorzystane do budowy infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne. 

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie