Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: GIS nakazał wzmożenie kontroli sanitarnych w punktach handlowych

Polska
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: GIS nakazał wzmożenie kontroli sanitarnych w punktach handlowych
Pixabay
W ostatnich dniach służby sanitarne przeprowadziły 7-8 tys. kontroli. Rzecznik MZ powiedział bardzo istotne jest egzekwować zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach publicznych

Główny Inspektor Sanitarny na prośbę ministra zdrowia wysłał do wszystkich wojewódzkich inspektoratów w kraju nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych we wszystkich punktach handlowych – powiedział w środę rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Główny Inspektor Sanitarny wysłał na prośbę ministra zdrowia do wszystkich wojewódzkich inspektoratów w kraju prośbę, a w właściwie nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych we wszystkich punktach handlowych w kraju – zaznaczył Andrusiewicz. Zauważył, że osoby w kościołach, autobusach, tramwajach "są bardziej kategoryczne w przestrzeganiu tych obostrzeń".

 

ZOBACZ: GIS ostrzega przed używaniem łyżki do serwowania. "Do żywności migrują szkodliwe substancje"

 

Uściślił, że chodzi o to, by przeprowadzić bardziej intensywną kontrolę personelu i ekspedientów w punktach handlowych sprawdzającą, czy stosują się do wymogów epidemicznych, czyli przede wszystkim czy zakładają maseczki.

"Poza szczepieniami to główny element, który przynosi rezultaty"

- Wskazane zostało, że w przypadku łamania standardów epidemicznych wskazanych w rozporządzeniach i ustawach przysługuje możliwość inspektorowi sanitarnemu nałożenia grzywny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń – wyjaśnił dalej.

 

Dodał, że w ostatnich dniach służby sanitarne przeprowadziły 7-8 tys. kontroli. Rzecznik MZ powiedział bardzo istotne jest egzekwować zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach publicznych.

 

- Widzimy, że poza szczepieniami to jest ten główny element, który przynosi rezultaty – powiedział rzecznik MZ.

 

ZOBACZ: GIS apeluje o szczepienia przeciwko grypie

 

Pytany o kolejne obostrzenia powiedział, że jeśli w Polsce przestrzegano by tych, które są obecnie, to udało by się zmniejszyć poziom transmisji koronawirusa.

 

- Widzimy, że w transporcie miejskim po kontrolach policji na sytuacja się poprawiła, teraz chcemy zadbać, żeby sytuacja ta poprawiał się również w obiektach handlowych – dodał.

 

- Oczywiście względy medyczne są dla nas najważniejsze, pamiętajmy też o względach społecznych – nie jesteśmy społeczeństwem austriackim ani niemieckim. Inaczej też reagujemy na różnego rodzaju działania chociażby administracji rządowej, więc my musimy wyważyć względy społeczne ze względami społecznymi. Oczywiście względy medyczne przeważają – przekonywał.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie