Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony. Projekt posłów PiS

Polska
Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony. Projekt posłów PiS
Polsat News
Nowa ustawa w Sejmie. Będzie kontrola szczepień w pracy?

- Zgłaszamy projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony - poinformował poseł PiS Czesław Hoc. Projekt zgłosi grupa posłów PiS. Potwierdziły się tym samym doniesienia Interii. Projekt skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał rozpoczęcie prac nad ustawą już kilkukrotnie. Z informacji Interii wynika, że ostatecznie ustawa otrzyma dziś numer druku sejmowego i tym samym ruszą nad nią prace. 

- Mamy w zanadrzu co najmniej jedno rozwiązanie w postaci projektu ustawy, która ma dać pracodawcom możliwość weryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. To jest bardzo dobre rozwiązanie - mówił 1 listopada w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

ZOBACZ: Piotr Gąsowski zakażony koronawirusem. Trafił do szpitala

 

Ostatecznie będzie to projekt poselski, a nie rządowy, jak wcześniej zakładano.

Projekt poselski

Czesław Hoc powiedział, że projekt poselski, przygotowany przez grupę posłów PiS, składa się trzech filarów.

 

- Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami – wskazał poseł Czesław Hoc, który jest wnioskodawcą projektu.

 

Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych.

 

ZOBACZ: Łotwa. Niezaszczepieni posłowie nie wejdą do parlamentu

 

- Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika – powiedział Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, "będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy".

 

Hoc powiedział też o trzecim kluczowym elemencie projektu. "Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje" – wyjaśnił.

Kiedy wprowadzenie ustawy?

Poseł PiS pytany o to, na jakim etapie są prace nad projektem, wyraził nadzieję, że będzie bardzo szybko procedowany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia.

 

- Dzisiaj będzie prawdopodobnie podany do laski marszałkowskiej – dodał. Zastrzegł, że jest to projekt, więc będzie jeszcze dyskutowany, m.in. na sejmowej Komisji Zdrowia.

 

ZOBACZ: Ustawa Niedzielskiego trafi do Sejmu. Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony

 

Hoc powiedział, że projekt ten przygotowano z "praktycznie inicjatywy przedsiębiorców".

 

Pierwsza o projekcie poinformowała w środę Interia.

Minister zdrowia komentuje

Projekt skomentował w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

"Dziękuję posłom Czesławowi Hocowi i Pawłowi Rychlikowi za wsparcie za wsparcie inicjatywy polskich przedsiębiorców. Projekt ustawy daje pracodawcom narzędzie do niwelowania zagrożeń epidemicznych i tym samym nieprzerwanego prowadzenia działalności" - napisał na Twitterze szef resortu zdrowia.

 

wys/PAP/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie