Łotwa. Niezaszczepieni posłowie nie wejdą do parlamentu

Świat
Łotwa. Niezaszczepieni posłowie nie wejdą do parlamentu
Reuters
Premier Łotwy Arturs Krišjānis Kariņš

We wtorek trzem posłom stuosobowego łotewskiego parlamentu zabroniono wstępu na obrady z powodu braku certyfikatów szczepienia przeciw COVID-19 - podaje Baltic News.

97 posłów okazało certyfikaty szczepień sejmowej komisji upoważnień, etyki i oświadczeń, co oznacza, że mogą uczestniczyć w posiedzeniach parlamentu.

 

ZOBACZ: USA. Fauci: kolejna fala COVID-19 nie ominie osób zaszczepionych, potrzebne są dawki przypominające

 

Od poniedziałku mają zastosowanie zasady określone w nowej ustawie o tymczasowych dodatkowych wymaganiach dotyczących pracy członków parlamentu i samorządów lokalnych. Zgodnie z nią, wypłaty wynagrodzeń zostaną zawieszone dla posłów, którzy nie będą mieli prawa angażować się w prace parlamentu. Płatności zostaną wznowione od dnia, w którym dany poseł przedstawi certyfikat komisji.

Posłowie nie wpuszczeni na obrady

Pozostali posłowie, którzy nie okazali ważnego zaświadczenia o szczepieniu lub wyzdrowieniu, negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub zaświadczenia lekarskiego o odroczeniu szczepienia, nie zostali wpuszczeni na obrady.

 

Jeden z posłów przebywa obecnie w areszcie z powodu oskarżeń o szpiegostwo, przez co nie mógł przedstawić zaświadczenia.

 

ZOBACZ: Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony. Projekt posłów PiS

 

Jak podaje Baltic News, tymczasowe wymagania wobec posłów parlamentu i rad miejskich zostały nałożone m.in. w celu "promowania zaufania do realizowanej przez rząd polityki zapobiegania COVID-19 oraz okazania solidarności z innymi instytucjami państwowymi i lokalnymi".

 

Według ogłoszenia zamieszczonego na oficjalnej stronie łotewskiego parlamentu, ustawa ma pozostać w mocy do 1 czerwca 2021 roku.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie