Azerbejdżan. 7 żołnierzy zginęło, a 10 zostało rannych w wyniku starć granicznych

Świat
Azerbejdżan. 7 żołnierzy zginęło, a 10 zostało rannych w wyniku starć granicznych
Pixabay/tprzem/Twitter/ukrreporter
Los 24 żołnierzy jest nieznany

Azerskie ministerstwo obrony podało, że 7 żołnierzy zginęło, a 10 zostało rannych w wyniku wtorkowych starć na granicy z Armenią - poinformowała Agencja Reutera.

We wtorek po południu ogłoszono zawieszenie broni. Mediatorem między skonfliktowanymi stronami była Rosja, którą Ormianie poprosili "o pomoc w obronie integralności terytorialnej" na podstawie porozumienia zawartego w 1987 roku.

 

ZOBACZ: Kryzys migracyjny. Straż Graniczna: próba sforsowania granicy polsko-białoruskiej przez ok. 50 osób

 

Associated Press przekazało, że ormiańskie władze doniosły o śmierci jednego żołnierza. 13 innych wojskowych trafiło do niewoli w trakcie wtorkowych działań zbrojnych. Los 24 żołnierzy jest nieznany.

 

"Co najmniej 15 żołnierzy z Armenii i 7 z Azerbejdżanu zginęło w intensywnych walkach, które wybuchły między krajami, rok po wojnie o sporny region Górski" - napisał na Twitterze fotograf dokumentalny ukrreporter.

 

 

W poniedziałek premier Armenii Nikol Paszynian oskarżył siły Azerbejdżanu o inwazję, a we wtorek oba kraje przekazały informacje o walkach z wykorzystaniem artylerii.

 

ZOBACZ: Granica: białoruscy pogranicznicy strzelają przy migrantach

 

Napięcia na granicy ormiańsko-azerskiej narastają od maja, kiedy Armenia oprotestowała wtargnięcie wojsk azerskich na swoje terytorium. Według władz Azerbejdżanu ich żołnierze zostali rozmieszczeni na obszarze, który uważają za swoje ziemie. Od tego czasu dochodziło do pojedynczych starć na granicy, która, pomimo ustaleń pokojowych, pozostaje przedmiotem sporu.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie