Granica: białoruscy pogranicznicy strzelają przy migrantach

Polska
Granica: białoruscy pogranicznicy strzelają przy migrantach
Straż Graniczna
Białoruscy pogranicznicy straszą migrantów

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagranie, na którym widać białoruskich pograniczników zastraszających grupę migrantów, oddając w ich kierunku strzały. W tle słychać krzyki kobiet i płacz dzieci.

Na nagraniach zarejestrowano strzały oddane po białoruskiej stronie granicy przez uzbrojonych mężczyzn w mundurach. Widać również grupę migrantów stojących przy granicznych zabezpieczeniach po białoruskiej stronie. Uzbrojeni mężczyźni wykonują też gwałtowne i agresywne ruchy wobec grupy migrantów. Wśród nich są dzieci.  

 

Na nagraniu słychać rozmowę polskich funkcjonariuszy, którzy nagrali całe zajście. Jeden mówi do drugiego, że powinni oddalić się od płotu, na co drugi odpowiada mu, że Białorusini prawdopodobnie strzelają z tzw. ślepaków.

 

Błaszczak: To nie była spokojna noc 

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że ostatnia noc nie należała do najspokojniejszych. 

 

- Było wiele prób przełamania polskiej granicy. Z tego, co usłyszałem, z meldunków dowództwa Wojska Polskiego (...) i z tego, co możemy się zapoznać z komunikatów Straży Granicznej, wszyscy ci, którzy się przedarli, zostali zatrzymani - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia.

ZOBACZ: Szef MON Mariusz Błaszczak: to nie była spokojna noc - było wiele prób przełamania granicy

 

Małe grupy próbują przedostać się przez granicę

- Teraz trochę inaczej wygląda sposób działania, ze strony tych, którzy atakują polską granicę. O ile dwa dni temu mieliśmy jedną, dużą grupę skoncentrowaną niedaleko Kuźnicy Białostockiej i tam była (...) próba sforsowania granicy, o tyle teraz mamy do czynienia z mniejszymi grupami, choć licznymi, które równolegle, w kilku miejscach atakują polską granicę - tłumaczył minister obrony narodowej.

 

ZOBACZ: UNICEF zaniepokojony sytuacją dzieci imigrantów w Europie i przy jej granicach

 

Błaszczak przekazał, że na granicy jest teraz 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.

 

- Ta liczba żołnierzy została zwiększona. Oczywiście, wedle potrzeb, może być jeszcze bardziej zwiększona. Jest Straż Graniczna, jest Polska Policja. Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - zapewnił szef MON. 

mad/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie