TSUE: karanie organizacji, które pomagają migrantom ubiegać się o azyl, jest niezgodne z prawem UE

Świat
TSUE: karanie organizacji, które pomagają migrantom ubiegać się o azyl, jest niezgodne z prawem UE
PAP/Wojska Obrony Terytorialnej
To wyrok TSUE wydany w sprawie prowadzonej przeciw Węgrom

Karanie organizacji, które zajmują się umożliwianiem składania wniosków o azyl migrantom, którzy nie spełniają kryteriów przyznania ochrony międzynarodowej, narusza prawo Unii - uznał we wtorkowym wyroku w sprawie prowadzonej przeciwko Węgrom Trybunał Sprawiedliwości UE.

"Obwarowując sankcją karną działalność organizacyjną, prowadzoną w celu umożliwienia wszczęcia postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej osobom, które nie spełniają ustanowionych przez prawo krajowe kryteriów przyznania tej ochrony, Węgry naruszyły prawo Unii" - czytamy w orzeczeniu TSUE.

 

To wyrok TSUE wydany w sprawie prowadzonej przeciw Węgrom. Trybunał stwierdził, że "automatyczne odrzucenie wniosku o azyl migranta, który przybył z bezpiecznego kraju, jest niezgodne z prawem Unii". 

 

ZOBACZ: Wyrok TSUE ws. sędziów. "Prawo Unii stoi na przeszkodzie polskiemu systemowi"

 

"Węgry uchybiły swoim zobowiązaniom, ciążącym na nich na mocy dyrektywy w sprawie procedur, pozwalając na odrzucenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej jako niedopuszczalnego ze względu na to, że wnioskodawca przybył na terytorium Węgier przez państwo, w którym nie jest narażony na prześladowania lub na ryzyko doznania poważnej krzywdy lub w którym zapewniony jest odpowiedni poziom ochrony" - czytamy w wyroku TSUE.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie