Wirus ptasiej grypy w powiecie kaliskim. Zagrożone 22 tys. kaczek

Polska
Wirus ptasiej grypy w powiecie kaliskim. Zagrożone 22 tys. kaczek
Flickr/Wutthichai Charoenburi/zdjęcie ilustracyjne
W promieniu 3 km od ognisk zostanie utworzona strefa zapowietrzona, a w promieniu 10 km - zagrożona.

Dwa ogniska ptasiej grypy zostały zlokalizowane przez służby weterynaryjne w powiecie kaliskim. Wirusa wykryto w gospodarstwach w Starym Karolewie i Chodybkach, gdzie w sumie jest ok. 22 tys. kaczek.

W tym roku na terenie powiatu kaliskiego zlokalizowano łącznie 57 ognisk ptasiej grypy; wybito blisko milion sztuk kaczek, indyków i kur, przekazał PAP Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu Miłosz Bąkowski. Tym razem wirusa zlokalizowano w dwóch gospodarstwach - w Starym Karolewie i Chodybkach (powiat kaliski), gdzie łącznie znajduje się ok. 22 tys. kaczek.

"Wydusić w zarodku"

Służby weterynaryjne wszczęły dochodzenie epizootyczne, które polega na znalezieniu przyczyny pojawienia się wirusa w gospodarstwach. Zgodnie z rozporządzeniem, będą wprowadzone nakazy i zakazy. Gazowanie chorego drobiu zaplanowano na poniedziałek. Starosta kaliski Krzysztof Nosal podjął decyzję o zwołaniu sztabu kryzysowego.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa. Powrót wirusa dziesiątkującego fermy

 

- Musimy podejmować radykalne działania, żeby wirus wydusić w zarodku, ponieważ na naszym terenie działa ponad 200 ferm drobiu - powiedział Bąkowski.

Powstanie strefa zapowietrzona

W promieniu 3 km od ognisk zostanie utworzona strefa zapowietrzona, a w promieniu 10 km - zagrożona. To oznacza specjalne procedury dla hodowców na tym terenie, którzy bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie będą mogli np. sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada.

 

ZOBACZ: Inspekcja Weterynaryjna: ptasia grypa wróciła do Polski. Dwa ogniska na Mazowszu

 

Lekarze weterynarii apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Hodowcy muszą podjąć specjalne środki bezpieczeństwa

Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, by nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

 

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach wystąpieniach choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

 

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

pm/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie