Chiny. Bloger skazany na karę więzienia za zdjęcie. "Szarganie pamięci męczenników"

Świat
Chiny. Bloger skazany na karę więzienia za zdjęcie. "Szarganie pamięci męczenników"
maxpixel.net
Li pozował do zdjęć "z uśmiechem na twarzy, wykonując gest imitujący pistolet skierowany w stronę kamienia grobowego".

Chiński bloger został skazany na siedem miesięcy więzienia za robienie sobie zdjęć przy pomniku upamiętniającym chińskich żołnierzy poległych w 2020 roku w starciu z Indiami; sąd uznał to jako szarganie pamięci męczenników – podały w poniedziałek lokalne media.

Oprócz kary więzienia bloger podróżniczy Li Qixian musi również publicznie przeprosić za swoje zachowanie za pośrednictwem mediów – przekazał dziennik "Global Times", opisując wyrok sądu w powiecie Pishan w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.

 

ZOBACZ: Francja. Udaremniono ucieczkę z więzienia przez dziurę w ścianie i na powiązanych prześcieradłach

 

Li pojechał w lipcu na cmentarz męczenników Kangwaxi w Sinciangu, gdzie stanął na kamieniu z nazwą cmentarza i oparł się o jeden z pomników. Później pozował do zdjęć przy grobowcu Chen Xiangronga, jednego z chińskich żołnierzy zabitych w czerwcu 2020 roku w starciu z siłami indyjskimi na spornej granicy w dolinie rzeki Galwan, odznaczonych pośmiertnie za "bohaterską obronę granicy".

Według "Global Timesa" Li pozował do zdjęć "z uśmiechem na twarzy, wykonując gest imitujący pistolet skierowany w stronę kamienia grobowego". Fotografie opublikował później w mediach społecznościowych, a jego "nieodpowiednie zachowanie przykuło uwagę społeczeństwa".

"Złośliwie zniekształcił prawdę"

Bloger został skazany z artykułu dopisanego w 2018 roku do kodeksu karnego, zakazującego "obrażania, oczerniania i szargania reputacji oraz honoru bohaterów i męczenników". Grozi za to do trzech lat pozbawienia wolności.

 

ZOBACZ: Szkocja. Transpłciowi przestępcy w więzieniach dla kobiet

 

W czerwcu inny chiński bloger Qiu Ziming usłyszał wyrok ośmiu miesięcy więzienia za "znieważanie męczenników" poległych w dolinie Galwanu. Qiu kwestionował oficjalny bilans ofiar po stronie chińskiej i porównał starcie do gry wideo. Sąd orzekł, że "złośliwie zniekształcił prawdę" na temat potyczki.

 

Bitwa w dolinie rzeki Galwan z 15 czerwca 2020 roku była najpoważniejszym incydentem na spornej granicy chińsko-indyjskiej od około 50 lat. Nie padły strzały, ale w walce na pięści, kamienie i metalowe pręty zginęło 20 żołnierzy indyjskich, a także – według oficjalnych informacji Pekinu – czterech żołnierzy chińskich.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie