Szkocja. Transpłciowi przestępcy w więzieniach dla kobiet

Świat
Szkocja. Transpłciowi przestępcy w więzieniach dla kobiet
tribtalk.org

W ciągu ostatnich 18 miesięcy w szkockich więzieniach dla kobiet osadzonych zostało dwunastu transpłciowych przestępców - poinformował brytyjski dziennik "The Times". Tylko jeden z nich przeszedł operację zmiany płci. Pozostali po prostu zapewnili, że identyfikują się jako kobiety.

Według "The Times" transpłciowi przestępcy, którzy trafili do cel z kobietami, zostali skazani za przemoc i przestępstwa seksualne. 

 

Spośród tej dwunastki tylko jeden z więźniów przeszedł operację zmiany płci, natomiast pozostali po prostu identyfikują się jako kobiety.

 

ZOBACZ: USA. Syn zdetonował ładunek wybuchowy w szkole, a ojciec trafił za to do więzienia

 

Przeciwnicy obecnej polityki, która pozwala osadzonym na samoidentyfikację bez konieczności posiadania świadectwa uznania płci, twierdzą, że umieszczanie osób transpłciowych w więzieniach dla kobiet jest niezgodne z prawem i traumatyczne dla samych osadzonych, z których większość doświadczyła przemocy ze strony mężczyzn.

 

- Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze jest problemem, gdy osoby transpłciowe mają przebywać w więzieniu z kobietami. Poza oczywistością, którą stanowi zagrożenie fizyczne lub seksualne, to już sam fakt obecności męskich ciał pośród osadzonych, bezbronnych i słabszych kobiet powoduje u nich niepokój i konsternację - powiedziała "The Times" Rhona Hotchkiss, była naczelnik więzienia dla kobiet w Cornton Vale w Stirling w Szkocji.

"Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie"

Szkocka Służba Więzienna tłumaczy, że we wprowadzonej przez nią polityce chodzi o zapewnienie życia "wolnego od wszelkich zachowań transfobicznych i homofobicznych".

 

- Wszystkie tego typu przypadki są traktowane indywidualnie, a wszelkie decyzje dotyczące lokalizacji więźniów transpłciowych podejmowane są dopiero po przeprowadzeniu indywidualnej oceny ryzyka - powiedział rzecznik służby więziennej. 

 

ZOBACZ: USA. Robert Durst skazany na dożywocie. "Oczywiście, zabiłem ich"

 

Jak jednak przyznał, przed wprowadzeniem polityki umożliwiającej osobom identyfikującym się jako kobiety odbywanie kary w żeńskich więzieniach, służba więzienna konsultowała się w tej sprawie jedynie ze środowiskami osób transpłciowych, nie pytając o zdanie chociażby samych osadzonych.

 

Wkrótce ma się to jednak zmienić. - Widzimy potrzebę przeprowadzenia szerszych konsultacji w tej sprawie. Dzięki temu będzie się mogło wypowiedzieć więcej grup, chętnie porozmawiamy o tym z osadzonymi w więzieniach kobietami - zapewnił rzecznik.

dk/sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie