Wielka Brytania. Królowa Elżbieta odwołuje swój udział w obchodach Niedzieli Pamięci

Świat
Wielka Brytania. Królowa Elżbieta odwołuje swój udział w obchodach Niedzieli Pamięci
AP/UK Pool
Królowa pozostanie w niedzielę na zamku w Windsorze.

Brytyjska królowa Elżbieta II jednak nie weźmie udziału w niedzielnych uroczystościach Niedzieli Pamięci z powodu urazu pleców - poinformował Pałac Buckingham na niespełna dwie godziny przed ceremonią.

Miało to być pierwsze publiczne pojawienie się monarchini po jednodniowym pobycie w szpitalu oraz zaleconym przez lekarzy prawie miesięcznym odpoczynku.

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta II nie weźmie udziału w szczycie COP26 w Glasgow. Musi odpocząć

 

- Królowa, po naciągnięciu mięśni pleców, z wielkim żalem podjęła dziś rano decyzję, że nie będzie mogła uczestniczyć w dzisiejszych uroczystościach Niedzieli Pamięci pod The Cenotaph. Jej Wysokość jest rozczarowana, że opuści tą uroczystość - poinformował Pałac Buckingham.

 

Według brytyjskich mediów, uraz nie ma związku z niedawnym zaleceniem lekarskim, by odpoczęła, lecz wydarzył się niedawno i istnieją przypuszczenia, że jest on efektem przejazdów samochodem i długiego okresu stania. - Jest to oczywiście niewiarygodnie niefortunny czas i nikt nie żałuje dzisiejszej nieobecności królowej bardziej głęboko niż sama Jej Wysokość - powiedziało źródło na dworze królewskim cytowane przez Sky News.

Wieniec złoży książę Karol

Królowa, tak jak od kilku lat to było, miała obserwować składanie wieńców pod The Cenotaph - pomnikiem poświęconym pamięci poległych żołnierzy w obu wojnach światowych - z balkonu budynku ministerstwa spraw zagranicznych. Zaledwie w czwartek Pałac Buckingham potwierdził obecność królowej na uroczystości.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Królowa Elżbieta traci tytuł. Przestanie być władczynią Barbadosu

 

Jak podaje Sky News, królowa, która pozostanie w niedzielę na zamku w Windsorze, ma nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie mogła zgodnie z planem wrócić do wykonywania lekkich obowiązków.

 

Wieniec pod The Cenotaph w imieniu królowej złoży następca tronu, książę Karol. Obok niego w uroczystości wezmą udział jego żona, księżna Camilla, jego syn książę William wraz z księżną Kate, premier Boris Johnson i lider opozycji Keir Starmer.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie