Wielka Brytania. Królowa Elżbieta traci tytuł. Przestanie być władczynią Barbadosu

Świat
Wielka Brytania. Królowa Elżbieta traci tytuł. Przestanie być władczynią Barbadosu
AP
Barbados stanowił terytorium zależne Wielkiej Brytanii, uzyskał od niej niepodległość w 1966 roku

Od 30 listopada królowa Elżbieta nie będzie już królową Barbadosu, a Wielka Brytania traci zwierzchnictwo nad tą karaibską wyspą. Głową państwa na Barbadosie będzie prezydent. Kraj zdecydował o zmianie ustroju.

Nowym i zarazem pierwszym prezydentem Barbadosu zostanie 72-letnia Sandra Mason. Prezydent zastąpi na stanowisku głowy państwa królową Elżbietę II. Kraj zmieni ustrój z monarchii na republikę.

 

Barbados stanowił terytorium zależne Wielkiej Brytanii, uzyskał od niej niepodległość w 1966 roku. Głową państwa formalnie pozostawał brytyjski władca, czyli Elżbieta II. W kraju monarchę reprezentował generalny gubernator. Od 2018 roku urząd ten pełni przyszła prezydent. 

 

Zaprzysiężona zostanie 30 listopada. Będzie to 55. rocznica niepodległości wyspy. 

Republika Barbadosu

Wybory prezydenckie to finał procesu zmian ustrojowych rozpoczętych w 1998 roku, kiedy barbadoska komisja ds. konstytucji opowiedziała się za republiką.

 

Kompleksowy plan zmian ogłoszono w minionym roku. Barbados dołącza tym samym do byłych kolonii brytyjskich, które po uzyskaniu niepodległości decydują się na całościowe prawne i ustrojowe zerwanie z Wielką Brytanią. "Detronizację" Elżbiety przeprowadziły już Gujana w 1970 roku, Trynidad i Tobago w 1976 oraz Dominikana w 1978 roku.

Jej wysokość w szpitalu 

W ostatnich dniach napływają informację o złym stanie zdrowia 95-letniej królowej Elżbiety. W środę trafiła do szpitala, w którym spędziła noc.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: królowa nie przyjęła nagrody dla seniora roku

 

Musiała też odwołać planowaną podróż do Irlandii Północnej. Pomimo tego, rzecznik Pałacu Buckingham informuje, że królowa czuje się dobrze i jest w dobrym nastroju.

 

Królowa objęła tron 1952 roku i jest najdłużej panującym władcą w historii państwa. Wywodzi się z dynastii Windsorów, rządzących Wielką Brytanią od 1918 roku i przejęcia władzy przez Królową Wiktorię. 

laf/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie