Kryzys na granicy. Tysiące ciężarówek na przejściach z Białorusią. "Muszą czekać 53 godziny"

Polska
Kryzys na granicy. Tysiące ciężarówek na przejściach z Białorusią. "Muszą czekać 53 godziny"
PAP/Artur Reszko
Kolejka ciężarówek do przejścia granicznego w Bobrownikach.

53 godziny wciąż muszą czekać na odprawę ciężarówki, które chcą wyjechać na Białoruś przez polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach - podała w niedzielę rano podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. W sobotę wieczorem było to 60 godzin.

W ciągu ostatnich dwóch godzin odprawiono 290 ciężarówek, które wyjechały na Białoruś. W wielokilometrowej kolejce wciąż czeka 1 tys. 150 tirów - poinformował oficer prasowy podlaskiej KAS Maciej Czarnecki.

 

ZOBACZ: Podlaskie. Rekordowo długa kolejka ciężarówek do przejścia granicznego w Bobrownikach

 

Podlaska policja poinformowała w niedzielę rano, że kolejka tirów od przejścia w Bobrownikach dochodzi obecnie na drodze krajowej 65 na ok. 15 km do Białegostoku. Według najnowszego komunikatu z Regionalnego Systemu Ostrzegania, kolejka ma 30 km. Dla usprawnienia ruchu, wciąż obowiązuje również strefa buforowa przed miejscowością Waliły Stacja.

 

Bobrowniki są od wtorku jedynym przejściem granicznym z Białorusią w województwie podlaskim, przez które kierowcy ciężarówek mogą wyjeżdżać na Białoruś po tym, gdy - w związku z sytuacją kryzysową przy granicy polsko-białoruskiej w rejonie przejścia w Kuźnicy - zamknięto to przejście do odwołania

26 godzin w Koroszczynie

- Na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) czeka 1400 pojazdów; szacunkowy czas oczekiwania to 26 godzin – poinformował w niedzielę rano rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Lublinie Michał Deruś.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. 50 migrantów wdarło się do Polski. Funkcjonariusze obrzuceni gruzem

 

Podczas nocnej, niedzielnej zmiany do przejścia w Koroszczynie przekierowanych było około 210 pojazdów z wyłączonego z ruchu przejścia w Kuźnicy, które zostało zamknięte w związku z kryzysem migracyjnym na granicy. Podróżni kierowani są też na przejście graniczne w Bobrownikach w woj. lubelskim.

 

Ostatniej doby funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na towarowych przejściach granicznych w woj. lubelskim odprawili 3532 pojazdów ciężarowych, w tym 1518 na kierunku przywozowym do Polski i 2014 na kierunku wywozowym. To o 328 pojazdów ciężarowych więcej niż poprzedniej doby.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie