Niemcy. Monachium chce przyjąć migrantów z granicy polsko-białoruskiej

Świat
Niemcy. Monachium chce przyjąć migrantów z granicy polsko-białoruskiej
PAP/EPA/STR
Trudna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Monachium zaproponowało przyjęcie migrantów koczujących przy granicy polsko-białoruskiej. "Nie możemy dłużej patrzeć na to, jak ci ludzie pozostają na granicy UE bez perspektyw i w niepewności, a nawet umierają z głodu oraz na skutek chorób" - podkreślono w komunikacie prasowym.

W ostatnich dniach pogłębił się kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Koczuje tam coraz więcej migrantów z bliskowschodnich krajów.

 

Monachium - stolica Bawarii - wyraziło chęć ich przyjęcia. Władze miasta podkreśliły w komunikacie prasowym, że potępiają ten rodzaj traktowania ludzi.

 

ZOBACZ: Kryzys migracyjny. Na granicy powstaje duży obóz. MSWiA: służby białoruskie dowożą materiały

 

"Wielu uciekających musi znosić nieludzkie warunki na pograniczu polsko-białoruskim, pozostając uwięzionymi na ziemi niczyjej bez odpowiedniej opieki medycznej i żywności" - uzasadniono.

Monachium chce przyjąć migrantów

Ostrzeżono też, że - wraz ze zbliżającą się zimą - sytuacja się pogorszy. "Nie możemy dłużej patrzeć na to, jak ci ludzie pozostają na granicy UE bez perspektyw i w niepewności, a nawet umierają z głodu oraz na skutek chorób" - dodano.

 

Zaznaczono, że "Unia Europejska nie może bezczynnie na to patrzeć".

 

"Dla bawarskiej stolicy ratowanie ludzkiego życia i stworzenie "bezpiecznej przystani" ma najwyższy priorytet. Dlatego po raz kolejny proponujemy przyjąć w Monachium - szybko i bez zbędnej biurokracji - koczujących na obszarze przygranicznym oraz zapewnić im dostęp do odpowiednich procedur azylowych na miejscu".

 

ZOBACZ: Kuźnica. Kryzys na granicy. "Migranci przekroczyli przejście w Kuźnicy po stronie Białorusi"

 

W komunikacie zaproponowano, że migranci mogliby zostać przyjęci w ramach programów na poziomie regionalnym i państwowym. "Możliwe jest również przyjęcie tych osób w celu przeprowadzenia procedury azylowej w Niemczech. Monachium nie ma obecnie jednak podstaw prawnych do realizacji takiego projektu".

 

W tym przypadku konieczne byłoby przydzielenie migrantów do stolicy Bawarii odgórnie, przez wyższe szczeblem władze.

ac/grz / t-online.de
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie