Straż Graniczna: białoruskie służby szykują się do próby forsowania granicy z Polską

Polska
Straż Graniczna: białoruskie służby szykują się do próby forsowania granicy z Polską
Straż Graniczna/Twitter
SG: niektóre namioty zaczynają znikać. Cudzoziemcy dostają instrukcje, sprzęt oraz gaz

Około 50 migrantów siłowo wdarło się w sobotę na teren Polski przez polsko-białoruską granicę w rejonie Sarzyny w gminie Dubicze Cerkiewne (Podlaskie). - Cała grupa została zatrzymana - zapewnił w Polsat News wiceszef MSWiA Błażej Poboży. "Cudzoziemcy dostają instrukcje, sprzęt oraz gaz od białoruskich służb. Przygotowują się dzisiaj na dużą próbę forsowania granicy" - informuje SG.

Po "spokojnej" nocy w rejonie koczowiska w Kuźnicy aktualnie obserwujemy, że w to miejsce dysponowane są kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy służb białoruskich. Zauważamy wśród migrantów poruszenie. Pojawił się również telewizyjny wóz transmisyjny - przekazała Straż Graniczna. 

 

Czytaj "Tygodnik Interii": "Granica nie jest linią namalowaną na kartce. Przyrzekaliśmy, że będziemy jej bronić"

 

Jak dodano, niektóre namioty zaczynają znikać. "Cudzoziemcy dostają instrukcje, sprzęt oraz gaz od białoruskich służb. Widać, że strona białoruska przygotowuje się dzisiaj na dużą próbę forsowania granicy. Nasze siły są w gotowości do działania" - informuje SG.

 

 

Wideo: migranci wdarli się do Polski. Nie wszystkich udało się zatrzymać

 

Policja poinformowała, że wieczorem, około 20:15 w sobotę, w okolicy Kolonii Klukowicze, inna kilkudziesięcioosobowa grupa migrantów próbowała siłowo przekroczyć granicę i dostać się do Polski, a około stu migrantów czekało w pobliżu.

Rzucali kamieniami w policjantów

Krupa podał, że policjanci, którzy dojechali na miejsce zostali obrzuceni kamieniami.

 

- W jednym z pojazdów policyjnych wgniecione zostały drzwi. Lekko ranny został również nasz policjant. Rzucony kamień trafił w kask funkcjonariusza z Łodzi. Na szczęście policjant nie wymagał hospitalizacji. Siła uderzenia była na tyle duża, że uszkodzony został hełm chroniący głowę policjanta - poinformował Krupa.

 

"W nocy żołnierze i funkcjonariusze zostali obrzuceni gruzem przez migrantów, którzy próbowali przedostać się do Polski. Migrantom nie udało się przedrzeć na polską stronę" - przekazało MON.

 

SG: ostatniej doby odnotowano 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy

Ostatniej doby odnotowano 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Wobec 77 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

 

"Wczoraj (tj. 13.11) odnotowaliśmy 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Wobec 77 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu RP. Minionej doby doszło do dwóch siłowych prób przekroczenia granicy (Dubicze Cerkiewne oraz Kolonia Klukowicze)" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

 

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

 

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma powstać stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Pod koniec września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

rsr/msl / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie