Łotwa. Obowiązek szczepień dla posłów i samorządowców. Nie cały Sejm był zgodny

Świat
Łotwa. Obowiązek szczepień dla posłów i samorządowców. Nie cały Sejm był zgodny
Wikimedia Commons/Saeima
Łotewscy posłowie narzucili sami sobie obowiązek szczepień przeciw Covid-19

Łotewscy posłowie, którzy nie zaszczepią się przeciw Covid-19, nie będą mieli wstępu na obrady Sejmu. O wprowadzeniu takiego rygoru zdecydował sam parlament, lecz nie wszyscy jego członkowie poparli propozycję obozu rządzącego. Bliźniacze przepisy będą obowiązywać również samorządowców.

Obowiązek zaszczepienia się, który wprowadził łotewski parlament, będzie obowiązywał od 15 listopada do co najmniej połowy 2022 roku. Za głosowało 62 posłów, przeciw było siedmiu, dwóch wstrzymało się od głosu, a 29 deputowanych nie wzięło udziału w głosowaniu.

 

Jak przekazała łotewska telewizja publiczna, dziewięć osób zasiadających w Sejmie odmówiło zaszczepienia się. Oznacza to, że nie będą mogli uczestniczyć w obradach parlamentu, komisji sejmowych i posiedzeniach innych organów.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Więcej zgonów chorych na COVID-19. Nowy raport zakażeń z 13 listopada

 

Przewidziano jednak "furtki": można udowodnić, że jest się ozdrowieńcem albo okazać negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Można też przedstawić dokument od lekarza informujący o niemożności przyjęcia preparatu.

Łotewskie władze chcą, by obywatele bardziej im ufali

Analogiczne prawo będzie dotyczyć również samorządowców. Baltic News Network informuje, że prezydium łotewskiego Sejmu co dwa miesiące przyjrzy się efektom obowiązywania nowych przepisów. Wśród spodziewanych skutków jest m.in. zwiększenie zaufania wśród obywateli do pandemicznej polityki władz.

 

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla polityków to nie pierwszy krok Łotwy, aby zwalczyć obecną falę zakażeń koronawirusem. Ma ona jeden z najniższych wskaźników szczepień przeciw Covid-19 w całej Unii Europejskiej.

 

Z tego powodu 21 października tamtejsze władze ogłosiły miesięczny lockdown, obejmujący także osoby, które przyjęły preparaty. W ten sposób rząd w Rydze chce uniknąć paraliżu systemu opieki zdrowotnej.

 

Jak wyliczył Reuters, od początku pandemii 1,9-milionowa Łotwa zaraportowała niemal 237 tys. przypadków koronawirusa oraz ponad 3,5 tys. zgonów chorych na Covid-19.

wka/polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie