Spadek Zjednoczonej Prawicy, wzrost Koalicji Obywatelskiej. Sondaż

Polska
Spadek Zjednoczonej Prawicy, wzrost Koalicji Obywatelskiej. Sondaż
PAP/Paweł Supernak
Posiedzenie Sejmu

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie listopada, najwięcej głosów (33,8 proc.) zdobyłaby Zjednoczona Prawica (spadek o 1,2 proc.) - wynika z najnowszego badania popularności partii politycznych wykonanego przez firmę Research Partner. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 61 proc.

Gdyby wybory miały odbyć się 14 listopada, 33,8 proc. ankietowanych zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę, co oznacza spadek w stosunku do badania przeprowadzonego dwa tygodnie wcześniej (spadek o 1,2 proc.). Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na poparcie 23,8 proc. badanych (wzrost o 0,5 proc.).

 

ZOBACZ: PiS na czele, a Konfederacja wyprzedziła Lewicę. Najnowszy sondaż wyborczy

 

Polskę 2050 Szymona Hołowni wybrałoby 10,8 proc. Polaków (spadek o 0,5 proc.). Czwarte miejsce w badaniu zajęła Konfederacja, na którą zagłosowałoby dziś 9,4 proc. badanych (wzrost o 1,7 proc.). Ostatnim ugrupowaniem, które znalazłoby się w parlamencie byłaby Lewica, którą wskazało 7,6 proc. respondentów (wzrost o 0,6 proc.).

 

Wyniki sondażuResearch Partner
Wyniki sondażu

Frekwencja wyborcza na poziomie 61 proc. 

Pozostałe partie nie mogłyby liczyć na wprowadzenie posłów do parlamentu. 10,1 proc. badanych nie zdecydowało, na kogo oddać swój głos. Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 61 proc.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 5-9.11.2021, na ogólnopolskiej próbie 1038 osób w wieku powyżej 18. roku życia, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

 

ZOBACZ: Sondaż CBOS. Spadek poparcia dla PiS w drugiej połowie miesiąca

 

W drugiej połowie października na PiS chciałoby zagłosować 28 proc. Polaków zapowiadających swój udział w wyborach - wynika z kolei z  sondażu CBOS z poprzedniego miesiąca. To o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie miesiąca. KO otrzymałaby 17 proc. głosów, co oznacza wzrost o 2 pkt proc., a Polska 2050 - 12 proc. poparcia, to wzrost o 1 pkt proc.

an/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie