Litwa. Szef służby granicznej o sytuacji na granicy: cisza przed burzą

Świat
Litwa. Szef służby granicznej o sytuacji na granicy: cisza przed burzą
Facebook/Valstybės sienos apsaugos tarnyba
Szef służby granicznej o sytuacji na granicy: cisza przed burzą

Na granicy litewsko-białoruskiej może przebywać ok. tysiąca migrantów – szacuje minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas. Minionej doby udaremniono 22 próby nielegalnego przekroczenia granicy - podał. MSW Litwy przekazało, że zatrzymano grupę zajmującą się przemytem migrantów.

Wśród osób zatrzymanych w związku z nielegalnym przemytem migrantów z Litwy do Polski jest też obywatel Litwy - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Kestutis Lanczinskas.

 

- Na Litwie zatrzymano dziś kilka osób usiłujących przetransportować w kierunku polskiej granicy nielegalnych migrantów, którzy opuścili miejsca zakwaterowania – powiedział w rozmowie z rozgłośnią Żiniu Radijas wiceminister.

"Cisza przed burzą"

Lanczinskas wskazał, że "nie jest to pierwszy przypadek zatrzymania osób, którzy pomagają migrantom w przedostawaniu się dalej na Zachód".

 

- Wiążą się z tym duże pieniądze, (…)naturalnie, wśród Litwinów znajdują się też chętni do zarobienia w szybki sposób" – powiedział Lanczinskas.

 

ZOBACZ: Białoruś. Dziennikarz Mikoła Dziadok skazany na pięć lat więzienia

 

- Liczba migrantów na litewskiej granicy wynosi teraz około tysiąca a nawet trochę więcej – mówił w środę wieczorem w telewizji publicznej minister Anuszauskas. W jego przeświadczeniu, tak jak w Polsce, migranci "będą wypychani większymi lub mniejszymi grupami na terytorium Litwy". Zdaniem ministra reżim Łukaszenki dąży do wywołania kryzysu humanitarnego na wschodniej granicy UE. Anszauskas zaznaczył, że w ciągu ostatniej doby nie odnotowano tam większych incydentów

 

Szef Służby Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) Rustamas Liubajevas ocenił aktualną sytuację na granicy litewsko-białoruskiej jako "cisza przed burzą". Poinformował też w czwartek, że litewska straż graniczna obserwuje kilka grup migrantów po stronie białoruskiej. Co najmniej jedna z nich jest otoczona przez białoruskich funkcjonariuszy.

Stan wyjątkowy na Litwie

Od środy na Litwie w strefie przygranicznej z Białorusią oraz w ośrodkach dla migrantów obowiązuje zaostrzony stan wyjątkowy.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: mamy pełne poparcie NATO i Unii Europejskiej w sprawie kryzysu na granicy

 

Na granicy litewsko-białoruskiej obowiązuje stan najwyższej gotowości; zmobilizowani zostali funkcjonariusze straży granicznej, na granicę przemieszczono wojsko.

 

W tym roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło ponad 4,2 tys. osób, a ponad 6 tys. zostało zawróconych.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie