Ukraina. MSZ: uznanie przez Białoruś Krymu za terytorium Rosji doprowadzi do nieodwracalnych skutków

Świat
Ukraina. MSZ: uznanie przez Białoruś Krymu za terytorium Rosji doprowadzi do nieodwracalnych skutków
Pixabay/TheKit_13
W ubiegłym tygodniu natomiast Alaksandr Łukaszenka złożył życzenia mieszkańcom zaanektowanego Krymu z okazji rosyjskiego Dnia Jedności Narodowej i poskarżył się, że Władimir Putin "obiecywał, obiecywał, ale nie zabrał go na Krym"

Uznanie przez Białoruś Krymu za terytorium Rosji doprowadzi do nieodwracalnych skutków dla ukraińsko-białoruskich stosunków - ostrzegł w środę rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

- Wychodzimy z tego, że oficjalnie, tak jak wcześniej, Białoruś wspiera suwerenność i integralność terytorialną naszego państwa w jego uznanych międzynarodowo granicach. Zmiana podejścia Białorusi do de iure uznania tymczasowo okupowanego Krymu za terytorium Rosji doprowadzi do nieodwracalnych skutków dla ukraińsko-białoruskich stosunków - powiedział rzecznik agencji Interfax-Ukraina.

 

Wyraził nadzieję, że Mińsk zdaje sobie z tego sprawę i nie będzie podejmować kroków wbrew międzynarodowemu prawu.

 

ZOBACZ: Dzień Jedności Narodowej w Rosji. Władimir Putin: Krym i Sewastopol na zawsze z Rosją

 

Agencja przypomina, że szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej oświadczył, że "Krym jest teraz rosyjskim terytorium". - Stanowisko Białorusi w sprawie Krymu jest takie jak było. Rozumiemy w rzeczywistości, że Krym jest teraz rosyjskim terytorium - powiedział, cytowany w środę przez rosyjską agencję RIA Nowosti.

 

W ubiegłym tygodniu natomiast Alaksandr Łukaszenka złożył życzenia mieszkańcom zaanektowanego Krymu z okazji rosyjskiego Dnia Jedności Narodowej i poskarżył się, że Władimir Putin "obiecywał, obiecywał, ale nie zabrał go na Krym".

 

ZOBACZ: Krymskie złoto ma zostać zwrócone Ukrainie. Zełenski: później odzyskamy też Krym

 

Wchodzący w skład Ukrainy półwysep został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie