Dzień Jedności Narodowej w Rosji. Władimir Putin: Krym i Sewastopol na zawsze z Rosją

Świat
Dzień Jedności Narodowej w Rosji. Władimir Putin: Krym i Sewastopol na zawsze z Rosją
Reuters
Władimir Putin podkreslił jedność Krymu z Rosją

Krym i Sewastopol są na zawsze z Rosją - oświadczył w czwartek rosyjski prezydent Władimir Putin, który odwiedził anektowany przez Rosję w 2014 roku półwysep. Podróż ta zbiegła się z obchodami w Rosji święta państwowego - Dnia Jedności Narodowej.

W Sewastopolu Putin złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym zakończenie wojny domowej lat 1918-1920. Oświadczył, że pomnik ten jest znakiem, iż Rosja "pamięta o oddanych jej synach i córkach i kocha ich niezależnie od tego, po której stronie barykady się znajdują".

"Nierozerwalna więź Krymu z Rosją"

Dodał następnie, że Rosja "znów uzyskała historyczną jedność" i że tę "nierozerwalną więź" szczególnie wyraźnie odczuwa się w Sewastopolu i ogółem na Krymie.

 

ZOBACZ: Były szef NATO przyznaje: Putin chciał wstąpić do NATO

 

"Są one teraz na zawsze z Rosją, dlatego, że taka jest suwerenna, wolna i niezłomna wola ludzi, całego naszego narodu" - oświadczył.

 

Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego w 2014 roku, krótko po obaleniu na Ukrainie ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Wówczas na Krymie pojawiły się rosyjskie siły specjalne, po czym odbyło się nieuznane przez społeczność międzynarodową referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Krym i Sewastopol Moskwa uznała za dwa podmioty Federacji Rosyjskiej.

Dzień Jedności Narodowej w rocznicę odbicia Moskwy Polakom

Społeczność międzynarodowa uważa aneksję za bezprawną i w odpowiedzi na naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy nałożyła na Rosję sankcje.

 

ZOBACZ: Rosja. Putin chce wykreślenia talibów z listy organizacji terrorystycznych

 

Obchodzony w Rosji 4 listopada Dzień Jedności Narodowej upamiętnia rocznicę wyzwolenia Moskwy w 1612 roku spod polskich rządów siłami pospolitego ruszenia, dowodzonego przez kupca Kuźmę Minina i księcia Dymitra Pożarskiego. Święto to, ustanowione kilkanaście lat temu, zastąpiło świętowaną w ZSRR 7 listopada rocznicę przewrotu bolszewickiego z 1917 roku.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie