Rozmowa Duda-Cichanouska o kryzysie na granicy. Prezydent RP: dziękujemy za jasne stanowisko

Świat
Rozmowa Duda-Cichanouska o kryzysie na granicy. Prezydent RP: dziękujemy za jasne stanowisko
PAP/Darek Delmanowicz, Twitter/Swiatłana Cichanouska
Swiatłana Cichanouska i Andrzej Duda rozmawiali o aktualnej sytuacji na granicy Polski i UE z Białorusią

- To trudny czas, ale chciałbym podziękować za klarowne i zdecydowane stanowisko wobec działań reżimu Łukaszenki - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Dotyczyła ona poniedziałkowych zdarzeń na pograniczu polsko-białoruskim, gdzie zjawiły się tysiące migrantów próbujących przedostać się do naszego kraju.

Po poniedziałkowej eskalacji kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, rządzący naszym krajem wskazywali na odpowiedzialność reżimu Alaksandra Łukaszenki. Między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek wskazała w telewizyjnym orędziu, że władze RP "nie ulegną szantażom i agresji".

 

ZOBACZ: Marcin Przydacz dla CNN: reżim używa ludzi, jako narzędzia do destabilizacji granicy UE

 

Wieczorem tego samego dnia prezydent Andrzej Duda rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską, liderką białoruskiej opozycji, uznawaną za faktyczną zwyciężczynię ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w tamtym kraju.

 

Jak wyjaśnił Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, polski przywódca "podziękował za jednoznaczne wsparcie białoruskich sił demokratycznych dla Polski". "Swiatłana Cichanouska, Franak Wiaczorka, Valery Kavaleuski i Pawieł Łatuszka przypominają światu, że odpowiedzialny za kryzys jest reżim Łukaszenki" - dodał Kumoch.

 

Cichanouska: nie możemy pozwolić Łukaszence na eskalację przemocy

Na twitterowym profilu Cichanouskiej pojawiło się krótkie wideo z fragmentem rozmowy opozycjonistki z Andrzejem Dudą. Oboje komunikowali się przez telefon i używali języka angielskiego.

 

Duda: Miło panią słyszeć.

Cichanouska: Pana też. Wiem, że to był trudny dzień dla pana.

Duda: To trudny czas, ale chciałbym podziękować pani za klarowne i zdecydowane stanowisko wobec działań reżimu Łukaszenki. Bardzo dziękuję.

Cichanouska: Również dziękuję, oczywiście obserwujemy rozwój sytuacji.

 

Swiatłana Cichanouska dodała na Twitterze: Miałam alarmową rozmowę telefoniczną z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Omawialiśmy sytuację na granicy Białoruś-UE oraz możliwe rozwiązania. Mamy takie same stanowiska: to celowa eskalacja (sytuacji) przez reżim i Unia Europejska powinna zareagować zdecydowanie. Nie możemy pozwolić dyktatorowi na eskalację przemocy. 

 

Szturm migrantów na granicę Polski

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

 

W związku z tymi wydarzeniami, w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

 

ZOBACZ: Europejskie rządy apelują o pomoc dla Polski. "Nieludzka podłość"

 

Tamtego dnia, pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, zorganizowano również sztab kryzysowy, na którym omówiono obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Zjawili się na nim m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szefowie: MSWiA, MSZ i MON.

 

Solidarność z Polską wobec sytuacji na wschodniej granicy wyraziły m.in. państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia.

wka/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie