Elżbieta Witek: Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz

Polska
Elżbieta Witek: Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz
Polsat News
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek

Alaksander Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice Unii Europejskiej i członka NATO; nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej zakończenia - podkreśliła w poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Od poniedziałkowego poranka duża grupa migrantów gromadzi się na granicy Białorusi z Polską, planując przekroczenie granicy. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

 

"Migranci są żywą tarczą, którą bezwzględnie wykorzystują władze Białorusi"

 

Marszałek Sejmu w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym stwierdziła, że rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej. - Do okolic Kuźnicy Białostockiej dotarła bardzo liczna grupa migrantów, uformowana i kierowana przez białoruskie służby. Stanęliśmy w obliczu największego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej - powiedziała.

 

 

Witek przypomniała, że hybrydowe działania Alaksandra Łukaszenki trwają od wiosny tego roku, a w ich wyniku gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską. Dodała, że od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. takich prób.

 

ZOBACZ: "Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień". Müller o sytuacji na granicy

 

- Reżim z Mińska cynicznie, w sposób zorganizowany napędza nielegalną migrację by osiągnąć własne cele polityczne i zdestabilizować sytuację na wschodniej granicy Polski i w całej Unii Europejskiej. Migranci są żywą tarczą, którą bezwzględnie wykorzystują władze Białorusi. W instrumentalny sposób, często przy użyciu gróźb czy szantażu haniebnie wykorzystuje mężczyzn, bezbronne kobiety oraz dzieci - powiedziała marszałek Sejmu.

 

Jak dodała, Łukaszenka naraża życie i zdrowie migrantów by prowokować i doprowadzić do eskalacji kryzysu. - To trzeba jednoznacznie potępić. Aleksander Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice Unii Europejskiej i członka NATO. Już dziś nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej natychmiastowego zakończenia - zauważyła Witek.

 

"Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz"

 

Zapewniła, że Polska jest przygotowana na każdy scenariusz. - Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowych funkcjonariuszy oraz odpowiednie siły w celu zapewnienia ochrony granicy Rzeczpospolitej i Unii Europejskiej. Funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera w działaniach ponad 12 tys. żołnierzy oraz policjantów. W gotowości są Wojska Obrony Terytorialnej. Od początku kryzysu współpracujemy w ramach sojuszy i mamy deklaracje wsparcia i pomocy. Obrona granicy jest naszym priorytetem. Będziemy w tym nieugięci i skuteczni - podkreśliła marszałek.

 

Przypomniała, że w poniedziałek odbyły się posiedzenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, które przychyliły się do jej wniosku o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu na wtorek. Witek stwierdziła, że obecna sytuacja jest testem dla całej klasy politycznej.

 

ZOBACZ: W siedzibie PiS zebrało się kierownictwo ugrupowania. Wśród tematów sytuacja na granicy z Białorusią

 

- Są takie momenty w życiu naszego narodu, gdzie musimy zapomnieć o politycznych interesach, animozjach, sporach i w duchu jedności oraz solidarności zadbać o interes naszego kraju. Musimy wspólnie zatroszczyć się o suwerenność Polski. Bezpieczeństwo Polaków jest naszym wspólnym najważniejszym obowiązkiem. W obliczu zewnętrznego zagrożenia tylko to ma znaczenie - oświadczyła marszałek Sejmu.

 

Podziękowała również wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom służb mundurowych, którzy zabezpieczają granicę. - Zrobimy wszystko, by obronić naszą granicę. Nie pozwolimy naruszać zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Nie ulegniemy szantażom i agresji. Powstrzymamy tę migracyjną inwazję reżimu Łukaszenki. Bezpieczna Polska to nasz narodowy i wspólny cel, ponad wszelkimi podziałami. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach próby - zaapelowała marszałek Sejmu.

 

Sztab kryzysowy, nadzwyczajne posiedzenie Sejmu

 

Sejm zbierze się we wtorek o godz. 16 na posiedzeniu, w trakcie którego wysłucha informacji rządu o sytuacji na granicy Polski z Białorusią.

 

ZOBACZ: "Zamknięcie przejścia w Kuźnicy można potraktować jako sankcję". Maciej Wąsik w "Gościu Wydarzeń"

 

W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów: MSWiA, MSZ i MON.

 

Solidarność z Polską wobec sytuacji na wschodniej granicy wyraziły m.in. państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia. 

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie