Kolejki chętnych po banknot i monetę z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Zawrotne ceny w sieci

Biznes
Kolejki chętnych po banknot i monetę z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Zawrotne ceny w sieci
PAP/Radek Pietruszka
Ceny banknotu na internetowych aukcjach przekraczają 200 złotych

Olbrzymie zainteresowanie banknotami i monetami z Lechem Kaczyńskim. Okolicznościowy banknot o wartości nominalnej 20 zł i złota moneta o nominale 500 zł upamiętniające Lecha Kaczyńskiego dziś trafiły do obiegu. Na aukcjach internetowych 20 złotych jest licytowane za ponad 200 złotych.

Od kilku dni ceny banknotu przekraczają jego wartość dziesięciokrotnie. Za pojedynczy banknot z parą prezydencką, na aukcjach internetowych trzeba zapłacić od 200 złotych w górę. Jeżeli kupujący zdecyduje się na hurtową ilość - jeszcze więcej. 

 

Okazuje się, że na monety i banknoty z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego jest ogromny popyt. We wtorek banknot trafia do obiegu, a przed oddziałami Narodowego banku Polskiego ustawiają się długie kolejki. 

 

Warszawa: Wykupiono wszystkie dostępne dziś numizmaty 

- Stałem tu od 3:00 rano, ale warto było - powiedział Interii.pl szczęśliwy nabywca banknotów i monet.

Według informacji od osób stojących w kolejce, w Warszawie NBP przygotował na dziś 400 numerów uprawniających do zakupu banknotu.

Opole: czekali całą noc, by kupić monetę z Lechem Kaczyńskim

W Opolu zainteresowanie kupnem monet i banknotów było tak duże, że pierwsze osoby ustawiły się w kolejce już w poniedziałek wieczorem.

 

- Już w pierwszych minutach po otwarciu kas wszystkie złote monety zostały sprzedane. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się także banknoty 20-złotowe, po które ustawiła się licząca kilkaset osób kolejka. Muszę przyznać, że osoby, które do nas dzisiaj przyszły i nadal czekają w kolejce, są bardzo zdyscyplinowane i przestrzegają zasad sanitarnych. Jest to także dowód na zapotrzebowanie ze strony Polaków na tego rodzaju upamiętnienia osób zasłużonych dla naszego kraju - powiedział prof. Paweł Frącz, dyrektor oddziału NBP w Opolu.

Banknoty kolekcjonerskie 

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., napis Solidarność oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

 

 

Wymiary banknotu to 150 mm × 77 mm, nakład do 80 tys. szt. Projektantką jest Justyna Kopecka. Banknot został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

Moneta za 9,5 tysiąca zł

Z kolei złota moneta na rewersie ma umieszczony portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., napis Solidarność oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: wiele miesięcy temu ostrzegałem, że Glapiński to jest nieszczęście

 

Moneta została wyprodukowana przez Mennicę Polską ze złota o próbie 999,9/1000. Jej wymiary to 50 mm × 25 mm, a masa - 31,1 g. Ma zostać wyemitowana w nakładzie do 1500 szt. Projektantem jest Robert Kotowicz. Cena monety wyniesie 9500 zł brutto.

Zarówno na banknocie, jak i na monecie portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego oraz wizerunek Pałacu Prezydenckiego zaprojektowano według zdjęć autorstwa Macieja Chojnowskiego. Wizerunek Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich znajdujący się na awersie monety według zdjęcia autorstwa Pawła Krzywickiego/Forum, a wizerunek tłumu strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. według zdjęcia Stanisława Składanowskiego.

mad/ml / polsatnews.pl / Interia Biznes
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie