Wyższe stopy procentowe. Robert Winnicki w "Graffiti": decyzja NBP jest spóźniona

Polska
Wyższe stopy procentowe. Robert Winnicki w "Graffiti": decyzja NBP jest spóźniona
Polsat News
Robert Winnicki gościem "Graffiti"

- Decyzja NBP jest spóźniona i (NBP - red) jest w pewnym procencie odpowiedzialny za to co się dzieje z cenami - stwierdził Robert Winnicki, zapytany o podwyższenie stóp procentowych. - Niskie stopy procentowe to wyższy wzrost gospodarczy. Polityka NBP musi równoważyć stopy procentowe żeby nie zabijać wzrostu gospodarczego i żeby nie szalała inflacja - wyjaśnił.

Robert Winnicki zapytany o wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego i o podwyższenie stóp procentowych stwierdził, iż "z tej wypowiedzi wynikał duży poziom samozadowolenia, a w czasie inflacyjnej i szalejącej drożyzny nie ma powodu".

 

ZOBACZ: Premier: widmo kryzysu energetycznego testem dla Unii Europejskiej

 

- Decyzja NBP jest spóźniona i jest w pewnym procencie odpowiedzialny za to co się dzieje z cenami - stwierdził Robert Winnicki, zapytany o podwyższenie stóp procentowych. Całą wypowiedź prezesa NBP znajdziesz tutaj.

"Polityka NBP nie jest jedynym składnikiem drożyzny"

Na pytanie, czy uważa, że NBP wykonuje politykę rządu, Winnicki przyznał, że "niestety wydaje się że postawili na priorytet rządu, na rozkręcanie gospodarki. To ma swoje wymierne koszty dzisiaj". - Niskie stopy procentowe to wyższy wzrost gospodarczy. Polityka NBP musi równoważyć stopy procentowe żeby nie zabijać wzrostu gospodarczego i żeby nie szalała inflacja - zauważył prezes Ruchu Narodowego.

 

WIDEO: Robert Winnicki w programie "Graffiti"

 

 

Robert Winnicki powiedział w "Graffiti, że "polityka NBP nie jest jedynym składnikiem tej drożyzny w sklepach". - Inflacja nie musiała być taka wysoka, nie musieliśmy jako państwo drukować tylu pieniędzy, gdybyśmy nie stosowali polityki lockdownów, która nie była skuteczna - dodał.

 

Konfederata przyznał, że "mamy zaburzenia na rynku materiałów budowlanych, mamy do czynienia z szalejącymi cenami energii na rynku światowym, ale niestety są także czynniki krajowe i nie bez powodu nasza inflacja należy do rekordowych, jednych z najwyższych w Europie" - powiedział.

Uwolnienie Polski od inflacji

Konfederacja mówi, że trzeba wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny i w ten sposób uwolnić się z przymusowych opłat. Winnicki zapytany, czy to jest pomysł na uwolnienie Polski od Inflacji powiedział, że "nasza energetyka odstaje względem innych państw UE". - 70 proc. energii Polski jest z węgla. Dziś Unia Europejska = wysokie ceny prądu w domach, a zwłaszcza w przedsiębiorstwach - dodał.

- My potrzebujemy transformacji energetycznej, ale w swoim tempie - zaznaczył Winnicki.

 

ZOBACZ: Henryk Kowalczyk o transformacji energetycznej Polski: tu będzie krew i pot

 

Poseł Konfederacji zapytany, co sądzi o bonie energetycznym, czyli rządowym pomyśle trzech mld zł dla tych, którzy będą cierpieć z powodu wzrostu cen energii, odpowiedział, że "to jest kiepski pomysł, dlatego że trzeba iść w innym kierunku".

 

- Należy obniżać podatki na paliwo, na prąd, gaz i wszystkie nośniki energii, które powodują, ze wszystkie towary idą do góry - zakończył.

 

Robert Winnicki wypowiedział się także na temat śmierci ciężarnej 30-latki z Pszczyny. Artykuł znajdziesz pod tym linkiem.

 

Wszystkie wydania programu "Graffiti" dostępne są tutaj.

aml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie