Białoruś. Państwowy Komitet Graniczny: na barkach władz białoruskich spoczywa wielki ciężar

Świat
Białoruś. Państwowy Komitet Graniczny: na barkach władz białoruskich spoczywa wielki ciężar
twitter.com/Wojciech Szewko
Po białoruskiej stronie granicy pojawiły się kolejne grupy żołnierzy.

W stronę granicy z Białorusią w Kuźnicy zbliża się tłum migrantów. Grupa jest eskortowana przez białoruskich funkcjonariuszy. Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informuje, że "rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski". Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla zapewnił, że "służby podejmują wszelkie niezbędne działania".

- Nie wątpimy, że służby migracyjne Białorusi podejmują wszelkie niezbędne działania w celu utrzymania sytuacji w nurcie zgodnym z prawem - powiedział Pieskow. Zastrzegł, że Rosja bierze pod uwagę ewentualne zaniepokojenie możliwością przeniknięcia uchodźców na jej własne terytorium.

 

- Sytuacja jest niełatwa, na barkach władz białoruskich spoczywa wielki ciężar - oświadczył Pieskow.

Białoruś odrzuca oskarżenia 

Tymczasem białoruski Państwowy Komitet Graniczny podał w poniedziałek, że liczna grupa uchodźców kieruje się w stronę granicy z Polską.

 

ZOBACZ: Kuźnica. Kryzys na granicy. Donald Tusk: Powinniśmy się zastanowić nad uruchomieniem artykułu 4 NATO

 

Białoruskie służby twierdzą przy tym, że "polska straż graniczna niejednokrotnie meldowała, jak tysiącami wypycha migrantów ku granicy z Białorusią".

 

Białoruś odrzuca przy tym wszelkie oskarżenia o organizowanie napływu nielegalnych migrantów do graniczących z nią krajów UE. Według oficjalnej narracji białoruskich władz obywatele krajów Bliskiego Wschodu, którzy w ostatnich miesiącach masowo przylatują na Białoruś, by później nielegalnie przekroczyć granicę z UE, to "turyści, którzy w kraju przebywają legalnie".

Tłum migrantów na granicy

W poniedziałek pojawiły się nagrania z mediów społecznościowych, na których widać setki migrantów z plecakami i śpiworami, którzy szosą idą w kierunku przejścia granicznego z Polską Kuźnica Białostocka-Bruzgi. Ludziom tym towarzyszą uzbrojeni funkcjonariusze w mundurach.

 

Jedno z nagrań opublikowała m.in. niezależna Nasza Niwa w swoim kanale na Telegramie. Widać na nim dużą kolumnę migrantów, którzy idą szosą. Na wideo widać co najmniej kilkaset osób. Według Naszej Niwy wcześniej migranci urządzili wielkie obozowisko w pobliskich lasach – rozłożyli namioty i palili ogniska.

 

ZOBACZ: Tłum migrantów idzie w stronę Polski. Rząd zwołuje pilne posiedzenie sztabu kryzysowego

 

Na innych nagraniach w internecie migranci są już obok parkingu przed przejściem granicznym w Bruzgach po stronie białoruskiej. Obok tłumu widać uzbrojonych ludzi z psami.

 

Jak poinformował dr Wojciech Szewko po białoruskiej stronie granicy pojawiły się kolejne grupy żołnierzy.

 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie