Tłum migrantów idzie w stronę Polski. Rząd zwołuje pilne posiedzenie sztabu kryzysowego

Polska
Tłum migrantów idzie w stronę Polski. Rząd zwołuje pilne posiedzenie sztabu kryzysowego
WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ EAST NEWS
Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki

"Monitorujemy sytuację w Kuźnicy od kilku dni i jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Twarda obrona granicy jest naszym priorytetem. Zwiększyliśmy liczbę funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów i żołnierzy. Czekamy w pełnej gotowości" - napisał na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński. O 13:00 zbierze się sztab kryzysowy z udziałem m.in. premiera i Jarosława Kaczyńskiego.

"Bardzo niepokojące informacje z granicy. Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów. Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski" - napisał na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Tłum migrantów idzie w stronę granicy

 

Jak dodał, "w grupie, którą Białorusini uformowali, przeważają młodzi mężczyźni. Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski".

 

Na dołączonym wideo widać tłum migrantów w białoruskiej wsi Bruzgi. Grupa kroczy w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy.

 

WIDEO: Tłum migrantów idzie w stronę granicy z Polską

 

 

Maciej Wąsik o migrantach: nie przejdą

Do doniesień Żaryna odniósł się wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

 

"Na granicy w Kuźnicy są Straż Graniczna, policja i Wojsko Polskie. Polskie służby są przygotowane na wszelkie okoliczności. Nie przejdą" - zaznaczył.

 

Zbierze się sztab kryzysowy

"W związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej o godz. 13:00 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz przedstawicieli właściwych służb" - podał rzecznik rządu Piotr Müller.

 

- Dzisiaj możemy mieć do czynienia z najtrudniejszą sytuacją od początku konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. Liczymy się z tym, że dziś może dojść do próby siłowego sforsowania polskiej granicy - przekazał w rozmowie z Interią rzecznik rządu Piotr Müller.

Mariusz Kamiński: Monitorujemy sytuację od kilku dni

"Monitorujemy sytuację w Kuźnicy od kilku dni i jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Twarda obrona granicy jest naszym priorytetem. Zwiększyliśmy liczbę funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów i żołnierzy. Czekamy w pełnej gotowości" - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

 

"Na granicy pełni służbę już ponad 12 tys. żołnierzy. Podnieśliśmy stan gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy" - zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak.

 

Elżbieta Witek: Ogromne wyrazy wsparcia

"Ogromne wyrazy wdzięczności i wsparcia należą się naszym funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom Wojska Polskiego oraz Polskiej Policji. Bronicie nie tylko naszej granicy i naszego bezpieczeństwa, ale także granicy UE. Wielki szacunek dla Was. Ufamy Wam" - napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek na Twitterze.

 

Z kolei szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił, że "rozpoczyna się właśnie marsz na polską granicę. Proszę się przyjrzeć uformowaniu tej kolumny, udziałowi KGB Łukaszenki i potencjalnemu wykorzystywaniu dzieci. Patriota, niezależnie od poglądów, staje w takiej sytuacji po stronie Straży Granicznej i obrońców naszych granic" - dodał na Twitterze.

 

Lider PSL: bezpieczeństwo Polaków najważniejsze

"Fundamentalnie nie zgadzam się z obecną władzą, ale gdy idzie o polską rację stanu, szczególnie dziś w przededniu 11 listopada, musimy być solidarni i odpowiedzialni ponad politycznymi podziałami. Bezpieczeństwo Polaków i obrona naszych granic jest najważniejsza" - napisał na Twitterze lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

 

Robert Biedroń podkreślił, że "parę tygodni temu pisał do szefa agencji Frontex ws. kryzysu na polsko-białoruskiej granicy".

 

"Trzeba podjąć wspólne działania z UE w celu uspokojenia sytuacji. Reżim Łukaszenki nie cofnie się przed niczym, by zdestabilizować wschodnią granicę UE. Należy go powstrzymać" - dodał.

 

 

 

"Reżim Łukaszenki naraża życie i zdrowie migrantów, wykorzystując ich do eskalacji kryzysu granicznego i prowokacji wobec Polski. Wrogie działania Białorusi niebezpiecznie zaostrzają sytuację na granicy z UE i NATO i muszą się natychmiast zakończyć" - napisał w poniedziałek chargé d'affaires USA Bix Aliu.

 

Straż Graniczna: 222 próby nielegalnego przekroczenia granicy 

"Na granicy Polski z Białorusią odnotowaliśmy wczoraj 222 próby nielegalnego przekroczenia granic" - przekazała w poniedziałek rano na Twitterze Straż Graniczna.


SG podała, że ostatniej doby za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano 3 osoby : 2 obywateli Polski i obywatela Ukrainy.

 

ZOBACZ: Barbara Kurdej-Szatan w ostrych słowach krytykuje Straż Graniczną. "Maszyny bez serca i mózgu"

 

Wobec 101 osób zostało wydane postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Zapora na granicy

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

 

ZOBACZ: Ciała imigrantów w rzece na granicy? Straż Graniczna dementuje

 

Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

ac/ml/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie