Austria. Wzrost liczby szczepień przed początkiem obostrzeń dla niezaszczepionych

Świat
Austria. Wzrost liczby szczepień przed początkiem obostrzeń dla niezaszczepionych
Pexels/FRANK MERIÑO
Zdjęcie ilustracyjne

Liczba szczepień przeciw COVID-19 w Austrii zauważalnie wzrosła. Tylko w sobotę wykonano ich prawie 32 tys., z czego jedną trzecią stanowiły pierwsze dawki - informuje w niedzielę "Kronen Zeitung". Sytuację spowodowały duży wzrost liczby zakażeń, a także mające obowiązywać od poniedziałku nowe zasady, w myśl których osoby niezaszczepione nie wejdą np. do restauracji czy salonu fryzjerskiego.

W sumie w Austrii wykonano od początku tygodnia 213 tys. szczepień.

 

Większość tych wykonanych w sobotę stanowiły dawki przypominające (ponad 17 tys.), a kolejne 4,3 tys. to drugie dawki (w tym dawki przypominające dla osób zaszczepionych jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson) - wynika z danych ministerstwa zdrowia.

W sobotę ogółem 10,5 tys. Austriaków zdecydowało się na pierwsze szczepienie, w tym 2,2 tys. wiedeńczyków, 2,1 tys. mieszkańców Karyntii, 1,6 tys. osób z Dolnej Austrii i 1,5 tys. z Tyrolu.

"Wzrost liczby pierwszych szczepień zauważalny w ciągu ostatnich kilku tygodni"

"Według służb państwowych wzrost liczby pierwszych szczepień był zauważalny już w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jako powód podawano zaostrzenie przepisów w miejscu pracy, a także mającą wkrótce obowiązywać zasadę 2G (tj. ograniczenie dostępu do różnych miejsc do osób zaszczepionych i wyleczonych z COVID-19)" - komentuje "Kronen Zeitung".

 

ZOBACZ: Austria. Ograniczenia dla niezaszczepionych. Nie pójdą do restauracji ani do fryzjera

 

Górna Austria, kraj związkowy o najniższym do tej pory wskaźniku wyszczepienia, odnotowała szybki wzrost liczby zapisów na szczepienia i wykonanych zabiegów. Po chwilowym spadku zapisów – nieco ponad 1 tys. dziennie pod koniec października – pod koniec bieżącego tygodnia „ich liczba eksplodowała” i w piątek na szczepienia zarejestrowało się blisko 8 tys. osób.

65 proc. osób zaszczepionych

W liczącej ok. 8,9 mln mieszkańców Austrii w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało dotąd 65 proc. osób. Najwyższy poziom wyszczepienia mają powiaty Oberpullendorf w Burgenlandzie oraz Mistelbach w Dolnej Austrii – ponad 74 proc. Najgorsza sytuacja panuje pod tym względem w powiatach Braunau am Inn w Górnej Austri (53 proc.) i Spittal an der Drau w Karyntii (56 proc.).

 

W związku ze wzrostem liczby zakażeń władze Austrii ogłosiły w piątek, że od poniedziałku osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 nie będą miały wstępu do kawiarni, restauracji czy salonów fryzjerskich, nie będą też mogły uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem więcej niż 25 osób ani korzystać z hoteli. Przewidziano czterotygodniowy okres przejściowy, w którym przyjęcie pierwszej dawki szczepionki i wykonanie testu PCR umożliwią wejście do miejsc niedostępnych dla niezaszczepionych.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie