Austria. Ograniczenia dla niezaszczepionych. Nie pójdą do restauracji ani do fryzjera

Świat
Austria. Ograniczenia dla niezaszczepionych. Nie pójdą do restauracji ani do fryzjera
PAP/EPA/FILIP SINGER

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem władze Austrii ogłosiły w piątek, że od poniedziałku osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 nie będą miały wstępu do kawiarni, restauracji czy salonów fryzjerskich. Nie będą też mogły uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem więcej niż 25 osób ani korzystać z hoteli.

Wprowadzony zostanie czterotygodniowy okres przejściowy, w którym przyjęcie pierwszej dawki szczepionki i wykonanie testu PCR umożliwią wejście do miejsc niedostępnych dla niezaszczepionych - podał rząd w oświadczeniu. Po upływie tego okresu wpuszczani będą tylko w pełni zaszczepieni i ci, którzy niedawno wyleczyli się z zakażenia koronawirusem.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Europie. Rekordy zakażeń i zgonów u sąsiadów Polski

 

- Dynamika wzrostu zakażeń jest wyjątkowa, a obłożenie łóżek na oddziałach intensywnej terapii rośnie znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy - powiedział w piątek kanclerz Alexander Schallenberg na konferencji prasowej poświęconej nowym obostrzeniom.

 

W czwartek podobne obostrzenia zapowiedziały władze Wiednia, który ma najniższy wskaźnik zakażeń wśród dziewięciu krajów związkowych Austrii, ale najwyższy odsetek - 20 proc. - łóżek intensywnej opieki zajętych przez pacjentów z Covid-19. Nowe zasady zaczną obowiązywać w stolicy pod koniec przyszłego tygodnia.

Wzrost zakażeń koronawirusem

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od początku października w Austrii notuje się wyraźny wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. W piątek liczba dziennych zakażeń wyniosła 9388, blisko rekordowego bilansu 9586 infekcji sprzed roku, który doprowadził do ogłoszenia w kraju drugiego z trzech dotychczasowych lockdownów.

 

ZOBACZ: Holandia przywraca obowiązek noszenia maseczek, również dla osób z branży seksualnej

 

Obecnie około 64 proc. mieszkańców kraju jest w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19, co stawia Austrię nisko w rankingu szczepień w krajach Europy Zachodniej - podkreśla Reuters.

 

Wielu Austriaków jest sceptycznych wobec szczepień przeciw koronawirusowi, a postawę tę wspiera - jak zauważa agencja - skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), trzecie najsilniejsze ugrupowanie w parlamencie. Górna Austria, kraj związkowy uważany za bastion FPOe, ma najniższy w kraju wskaźnik wyszczepienia przeciw koronawirusowi - podał Reuters.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie