PiS zapowiada reformę więziennictwa. "Znaczne poprawienie bezpieczeństwa Polaków"

Polska
PiS zapowiada reformę więziennictwa. "Znaczne poprawienie bezpieczeństwa Polaków"
Pixabay

Kompleksową reformę "Nowoczesne Więziennictwo", która wprowadza usprawnienia w obszarze zakładów karnych i odbywania kar przez więźniów, zapowiedzieli w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceszef tego resortu Michał Woś.

- Te wszystkie zmiany sprawią, że polskie więziennictwo reformowane skutecznie co najmniej od 2016 r. (...) wejdzie na kolejny szczebel - podkreślił Woś, który w resorcie sprawiedliwości odpowiada właśnie za ten obszar.

 

ZOBACZ: USA. Administracja Bidena wypuściła z Guantanamo pierwszego więźnia

 

- Przygotowaliśmy zasadniczą zmianę, w naszym przekonaniu daleko poprawiającą funkcjonowanie państwa w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom właśnie w segmencie wykonania kary - poinformował na konferencji szef MS Zbigniew Ziobro. Jak podkreślił, jeśli przygotowany przez MS projekt wejdzie w życie, przełoży się to na "znaczne poprawienie bezpieczeństwa Polaków". Minister zaznaczył, że Służba Więzienna odgrywa "ogromną" i "często niedocenianą rolę" w procesie zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa.

 

Projekt ma znowelizować Kodeksy - karny oraz karny wykonawczy, ustawę o Służbie Więziennej i ustawę regulująca pracę więźniów.

Dwa filary reformy

Wiceminister Woś podkreślił, że planowana reforma opiera się o dwa filary: z jednej strony chodzi o samą Służbą Więzienną, a z drugiej - o sposób funkcjonowania osadzonych. Program zakłada rozszerzenie pracy więźniów, rozwój systemu dozoru elektronicznego, likwidację przywilejów zdrowotnych skazanych, wzmocnienie bezpieczeństwa w zakładach karnych oraz lepsze wyszkolenie i skuteczność Służby Więziennej.

 

Wiceszef MS poinformował, że w ramach poszerzenia możliwości pracy skazani będą mogli odpracować niespłacone grzywny. Jeśli chodzi natomiast o system dozoru elektronicznego, ma być on poszerzony o kolejne tysiące miejsc wykonywania kary. Ponadto więźniom skazanym na dłuższe kary jej ostatnie pół roku może zostać zamienione na karę odbywaną właśnie w takim systemie.

 

ZOBACZ: Polscy działacze w białoruskich aresztach. "Ostatni raz słyszałam go w marcu"

 

Inne ze zmian zakładają, że skazany zostanie natychmiast doprowadzony do zakładu karnego przez policję bez uprzedniego wezwania przez sąd, a więźniowie nie będą mogli korzystać z preferencyjnych terminów wizyt lekarskich.

 

- Te wszystkie zmiany sprawią, że polskie więziennictwo reformowane skutecznie od 2016 r (...) wejdzie na kolejny szczebel - pokreśliła Woś. Jak dodał, to, że polski system więzienny jest jednym z najlepszych w Europie, pokazała już pandemia.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie