Przemysław Czarnek: Na razie nie ma żadnych planów odejścia od systemowej nauki stacjonarnej

Polska
Przemysław Czarnek: Na razie nie ma żadnych planów odejścia od systemowej nauki stacjonarnej
PAP/Tomasz Wojtasik
Minister edukacji Przemysław Czarnek zaznaczył, że nauka stacjonarna w szkołach nie jest zagrożona

Na razie nie ma żadnych planów odejścia od systemowej nauki stacjonarnej – powiedział w piątek w Polskim Radiu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że na wypadek załamania się wydolności służby zdrowia opracowane zostały różne scenariusze, a szkoły są przygotowane do przejścia na naukę zdalną.

Minister edukacji zaznaczył, że nauka stacjonarna w szkołach nie jest zagrożona.

 

- Oczywiście na dziś. Nie wiemy, jakie będą wzrosty zakażeń w następnych dniach, a przede wszystkim, jakie będą wzrosty hospitalizacji. Póki co nie ma żadnych planów odejścia od systemowej nauki stacjonarnej, poza przypadkami indywidualnymi w skali całego kraju, gdzie dyrektorzy szkół wraz z sanepidem podejmują decyzję o przejściu na kwarantannę i na naukę zdalną w poszczególnych klasach lub całej szkoły – wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Czarnek: dopóki to możliwe, a póki co nie jest przewidywana zmiana, nauka będzie stacjonarna

 

Czarnek przyznał, że wraz ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wzrasta także liczba szkół, które przechodzą na czasową naukę zdalną.

"Zostały opracowane scenariusze"

- Jest to przejście tylko na okres kwarantanny, a później powrót do szkoły. To wzrasta, ale nadal zdecydowanie ponad 90 proc. dzieci i młodzieży uczy się stacjonarnie bez przeszkód – stwierdził.

 

Dodał, że na wypadek załamania się wydolności służby zdrowia opracowane zostały różne scenariusze trybu nauki w szkołach.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek: dbajmy o autorytet rodziny, szkoły i Kościoła

 

- Gdyby wydarzyło się coś bardzo złego w najbliższej przyszłości, czyli radykalny wzrost zakażeń i hospitalizacji i brak wydolności służby zdrowia, te scenariusze są. Ale póki co nie przewidujemy ich uruchomienia, uczymy się stacjonarnie – zastrzegł minister edukacji i nauki.

Poinformował, że system jest przygotowany do przejścia na naukę zdalną.

 

- Wszystkie szkoły są podłączone do szybkiego internetu, przytłaczająca większość do internetu szerokopasmowego. Szkoły są wyposażone w system komputerowy – mówił.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie