Holandia przywraca obowiązek noszenia maseczek, również dla osób z branży seksualnej

Świat
Holandia przywraca obowiązek noszenia maseczek, również dla osób z branży seksualnej
PAP/EPA/JEROEN JUMELET
W pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest 87 proc. dorosłych Holendrów

Ponownie przywrócony zostanie obowiązek noszenia maseczek w sklepach, szkołach, na uczelniach wyższych, a także w przestrzeni publicznej, m.in. na przystankach tramwajowych. „Maseczki muszą też nosić osoby świadczące usługi seksualne” – mówił premier.

- Rosnąca liczba zakażeń Covid-19 zmusza nas do podjęcia konkretnych kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa – powiedział premier Holandii.  

 

- Niektórzy są przeciwni wszelkim środkom zapobiegawczym, inni chcą, aby były one bardziej surowe, ale większość z nas jest gdzieś pośrodku – wskazał Rutte, zapowiadając, iż rząd będzie "kontynuować rozsądną drogę".

 

Dystans, dezynfekcja, maseczka

Premier poinformował, że wraca zasada zachowania 1,5 metra dystansu społecznego, a także pracy w domu przez co najmniej połowę tygodnia. Przepustka sanitarna będzie obowiązywała nie tylko w restauracjach, kinach, teatrach i klubach, ale od 6 listopada także w ogródkach gastronomicznych, siłowniach, parkach rozrywki oraz muzeach.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe przypadki. Raport Ministerstwa Zdrowia, 2 listopada

 

Ponownie przywrócony zostanie obowiązek noszenia maseczek w sklepach, szkołach, na uczelniach wyższych, a także w przestrzeni publicznej, m.in. na przystankach tramwajowych.

 

- Maseczki muszą też nosić osoby świadczące usługi seksualne – mówił premier.

 

- Musimy odwrócić negatywny trend – oświadczył z kolei minister zdrowia Hugo de Jonge. Jak dodał - nie mamy innego wyboru, jak tylko interweniować.

 

Minister poinformował, że obecnie w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest 87 proc. dorosłych Holendrów.

Kilkadziesiąt tysięcy pozytywnych testów w tydzień

Podczas konferencji policja rozpędziła grupę około 150 protestujących przed budynkiem, w którym odbywało się spotkanie premiera i ministra zdrowia z mediami. Jak relacjonuje rozgłośnia NPO Radio 1 demonstranci obrzucili funkcjonariuszy "ciężkimi fajerwerkami". Wokół budynku rozstawiono barierki.

 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) informuje, iż w zeszłym tygodniu 53 979 Holendrów uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, co stanowi prawie 40 proc. wzrostu w porównaniu z poprzednim tygodniem.

 

ZOBACZ: Liczba ofiar COVID-19 na świecie przekroczyła 5 milionów. Zmarłych z pewnością jest jeszcze więcej

 

Oznacza to, że średnio 313 na 100 tys. mieszkańców ma pozytywny wynik testu na obecność wirusa, w porównaniu do 225 na 100 tys. w poprzednim tygodniu.

 

Jak poinformowało tego samego dnia Narodowe Centrum Koordynacji Rozlokowania Pacjentów (LCPS) w szpitalach przebywa obecnie 1312 pacjentów chorych na Covid-19 z czego 240 z nich trafiło na oddziały intensywnej terapii.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie