Koronawirus w Europie. Rekordy zakażeń i zgonów u sąsiadów Polski

Świat
Koronawirus w Europie. Rekordy zakażeń i zgonów u sąsiadów Polski
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Sprawdzanie paszportu covidowego na Ukrainie

IV fala koronawirusa daje się we znaki nie tylko Polsce. U naszych sąsiadów padają rekordy zakażeń, czy zgonów. Minionej doby w Niemczech odnotowano najwyższą liczbę zakażeń, a w Rosji rekordową liczbę zgonów. Z kolei na Ukrainie w szpitalach są wyłącznie niezaszczepieni.

Ministerstwo Zdrowia w Polsce poinformowało w czwartek o 15 515 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Minionej doby zmarło 250 chorych. To była najwyższa liczba zakażeń w IV fali koronawirusa. Rekordy zakażeń i zgonów padają także u naszych sąsiadów.

Koronawirus na Ukrainie: w szpitalu leżą niezaszczepieni

W środę zarejestrowano 27 377 zakażeń i 699 zgonów z powodu Covid-19. Do szpitali przyjęto 5472 osoby.

 

To najwyższy dobowy bilans infekcji od początku pandemii. Poprzednio rekord padł 28 października i było to 26 870 zakażeń.

 

ZOBACZ: Ukraina. Prawosławny biskup pobił kobietę, bo przeszkadzało mu szczekanie jej psa

 

Od początku pandemii w kraju potwierdzono ponad 3 miliony zakażeń i zarejestrowano ponad 70 tys. zgonów. W pełni zaszczepionych jest ok. 7,7 mln z 41 mln mieszkańców kraju.

 

Zgodnie z oficjalnymi danymi 93 proc. hospitalizowanych z powodu Covid-19 w minionym tygodniu nie było zaszczepionych.

Koronawirus w Niemczech: rekordowa liczba zakażeń

Nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu poniedziałkowe święto Wszystkich Świętych odegrało rolę w rozwoju zakażeń w pięciu krajach związkowych, w których jest ono obchodzone - informuje telewizja ARD. Tydzień temu liczba nowych infekcji wynosiła 28 037. Poprzedni szczyt trzeciej fali koronawirusa wynosił 29 518 w dniu 22 kwietnia.

 

Według RKI ogólnokrajowa siedmiodniowa zapadalność na Covid-19 (liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia) wyniosła 154,5. Dzień wcześniej wartość ta wynosiła 146,6, tydzień temu - 130,2.

 

ZOBACZ: Niemcy. Niezaszczepieni muszą liczyć się z restrykcjami

 

Od początku pandemii Sars-CoV-2 w Niemczech zakażonych zostało 4 672 368 osób. Jednak rzeczywista całkowita liczba może być znacznie wyższa, ponieważ wiele zakażeń nie jest wykrywanych.

 

Według nowych danych RKI w całych Niemczech w ciągu 24 godzin odnotowano również 165 zgonów. Tydzień temu było ich 126. Liczba osób, które zmarły z powodu zakażenia wirusem Sars-CoV-2 od początku pandemii wzrosła do 96 192.

Koronawirus w Rosji: tylu śmiertelnych przypadków w ciągu doby jeszcze nie było

- W ciągu minionej doby potwierdzono 1195 zgonów. W ciągu całej pandemii w Rosji zmarło 243 255 osób - poinformował w czwartek sztab rządowy ds. walki z epidemią.

 

ZOBACZ: Rosja. Mieszkańcy Moskwy przenoszą się na lockdown do hoteli, by jadać w restauracji

 

Od 16 października niemal codziennie, z wyjątkiem dwóch dni, umiera na COVID-19, według danych sztabu rządowego, ponad tysiąc osób. Od 26 października liczba ta codziennie przekracza 1100 osób.

 

Od środy wykryto w całym kraju 40 217 nowych zakażeń - nieco mniej, niż dzień wcześniej, gdy było ich 40 443.

Koronawirus na Słowacji: najwyższy dzienny wzrost zakażeń od marca 2020

Dotychczas najwyższy dzienny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 zanotowano 30 grudnia 2020 roku. Wzrosła także liczba osób hospitalizowanych. Na oddziałach covidowych jest 1890 pacjentów. 179 z nich korzysta z aparatury wspomagającej oddychanie. Wzrastają także liczby zmarłych. Trzeci dzień z rzędu notuje się ponad 30 zgonów w związku z Covid-19.

 

Tempo rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem na Słowacji przyspieszyło od września, a w ostatnich dniach sytuacja uległa pogorszeniu. Niektóre placówki szpitalne odkładają planowane zabiegi.

 

ZOBACZ: Słowacja: wjazd bez kwarantanny tylko dla osób w pełni zaszczepionych

 

Od przyszłego poniedziałku 36 z całkowitej liczby 79 powiatów na Słowacji znajdzie się w grupie o najwyższym ryzyku epidemicznym, co w praktyce oznacza wprowadzenie na terenie powiatu poważnych ograniczeń w organizowaniu imprez masowych oraz funkcjonowaniu restauracji, hoteli i niektórych usług.

 

Władze zapewniają, że nie planują wprowadzenia ogólnokrajowych restrykcji. Sytuację może zmienić zapowiedziane na czwartkowe popołudnie posiedzenie konsylium ekspertów, które zaleca rządowi sposoby walki z pandemią.

 

wys/aml / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie