Dr Artur Zaczyński: praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie to osoby niezaszczepione

Polska
Dr Artur Zaczyński: praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie to osoby niezaszczepione
Polsat News
Artur Zaczyński jest dyrektorem szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym

Praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie to osoby niezaszczepione. To jest to ryzyko społeczne, które ponosimy - powiedział Artur Zaczyński, wicedyrektor szpitala klinicznego MSWiA, w programie "Gość Wydarzeń". Dodał, że obłożenie w jego szpitalu jest rosnące i codziennie trafiają nowi pacjenci z koronawirusem.

Za największy problem tej fali koronawirusa wicedyrektor szpitala klinicznego MSWiA uznał dostępność łóżek respiratorowych. - Prośby o pomoc w najcięższych przypadkach SARS-CoV-2 dostaję np. z Sanoka - stwierdził.

 

ZOBACZ: Prof. Parczewski w "Gościu Wydarzeń": jestem za ograniczeniami dla niezaszczepionych

 

Powołując się na doświadczenie ze szpitala, Artur Zaczyński przekazał, że "praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie to osoby niezaszczepione". - To jest to ryzyko społeczne, które ponosimy - powiedział Artur Zaczyński.

"Niezaszczepieni żałują, że tego nie zrobili"

Według wicedyrektora szpitala klinicznego MSWiA "najlepsze do walki z zachorowaniem jest szczepienie". - Jeśli tego nie robimy, to bierzemy na siebie ryzyko zachorowania - dodał.

 

Zaczyński zaznaczył, że nie każdy z nas przejdzie koronawirusa ciężko, ale - jak zauważył - w oczach osób, które leżą na oddziale covidowym, widać żal, że się wcześniej nie zaszczepiły - przyznał.

 

WIDEO: Artur Zaczyński w programie "Gość Wydarzeń"

 

 

Wicedyrektor szpitala MSWiA przyznał w "Gościu Wydarzeń", że nie widzi "żadnych negatywnych aspektów szczepienia się". - Dziwi mnie, że społeczeństwo, które nie ma wiedzy medycznej, nie bierze przykładu z medyków, którzy są niemal w stu proc. zaszczepieni - powiedział Zaczyński.

 

ZOBACZ: Zaszczep się na Wszystkich Świętych. Mobilne punty szczepień przed cmentarzami

 

Z drugiej jednak strony, według doktora optymistyczne jest to, że "ponad połowa Polaków się zaszczepiła". Dr Artur Zaczyński otwarcie przyznał, że jesteśmy już zmęczeni (pandemią - red.). - Odrzuciliśmy już noszenie masek, wróciliśmy na imprezy, ale teraz trzeba powiedzieć "STOP" - oznajmił.

"Nosząc maskę wyrażamy szacunek do drugiej osoby"

Według dr. Zaczyńskiego "nosząc maskę wyrażamy szacunek do drugiej osoby". - Ta maska nas nie chroni, jeżeli ktoś z drugiej strony jej nie ma i będzie na nas oddziaływał - dodał.

 

Wicedyrektor szpitala klinicznego MSWiA zapytany o dynamikę choroby, odpowiedział, że "wirus jest na pewno bardziej zjadliwy i szybciej się rozprzestrzenia". - Wirus nauczył się, zmutował, znalazł sobie młodszego żywiciela - przyznał. 

 

ZOBACZ: USA. FDA zezwoliła na podawanie szczepionki Pfizera/BioNTechu dzieciom w wieku 5-11 lat

 

Na pytanie, czy średnia osób leżących w szpitalach jest coraz niższa, odpowiedział twierdząco. - Wirus walczy o przetrwanie, a my walczymy żeby go zniszczyć. To jest taka swego rodzaju wojna, a on będzie szukał sobie nowych żywicieli - zakończył. 

 

W pierwszej części programu gościem Piotra Witwickiego był prof. Miłosz Parczewski, zachodniopomorski konsultant ds. chorób zakaźnych i członek Rady Medycznej przy Premierze. Wszystkie odcinki programu "Gość Wydarzeń" dostępne są tutaj.

pdb/aml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie