Prof. Parczewski w "Gościu Wydarzeń": jestem za ograniczeniami dla niezaszczepionych

Polska
Prof. Parczewski w "Gościu Wydarzeń": jestem za ograniczeniami dla niezaszczepionych
Polsat News
Prof. Miłosz Parczewski jest członkiem Rady Medycznej przy Premierze

Potrzebne jest to, aby pracodawca miał dostęp do informacji, czy pracownik jest zaszczepiony. Posiadanie takiej informacji jest bardzo ważne, bo wiemy, czy dana osoba stanowi większe ryzyko czy mniejsze - powiedział prof. Miłosz Parczewski, zachodniopomorski konsultant ds. chorób zakaźnych i członek Rady Medycznej przy Premierze, który był jednym z gości w sobotnim "Gościu Wydarzeń".

- Z modeli wynika, że będziemy musieli oczekiwać kolejnego wzrostu zakażeń. Trudno mówić o skoku, ale widzimy, że liczba zakażeń systematycznie wzrasta, a wraz z nią liczba zajętych łóżek covidowych i na oddziałach intensywnej terapii - powiedział prof. Miłosz Parczewski.

 

Jak dodał, "w ciągu najbliższych tygodni, musimy się przygotować na to, że ta sytuacja się nie poprawi, a pogorszy".

 

ZOBACZ: Artur Zaczyński: praktycznie wszystkie osoby w ciężkim stanie to osoby niezaszczepione

 

Prowadzący Piotr Witwicki zapytał, na ile dane udostępniane przez resort zdrowia oddają prawdziwy obraz przebiegu czwartej fali w Polsce. - Ludzie coraz rzadziej się testują, często lżej przechodzą COVID-19 i boją się, że ich rodziny trafią na kwarantannę - zasugerował Piotr Witwicki. 

 

- Trzeba pamiętać, że przy tej fali mamy dysproporcje. W tej chwili testuje się coraz więcej osób objawowych, ale w poprzednich falach też tak było - testowanie osób z objawami, średnimi i ciężkimi, już było. To, co obserwujemy w tej chwili, to zwiększenie liczby wyników dodatnich w całkowitej liczbie testów. Z drugiej strony, liczba szczepionych spowodowała to, że liczba dziennych przypadków nie do końca odzwierciedla obciążenie systemu służby zdrowia. Liczba przypadków będzie nieco większa niż potrzeba zajętych łóżek - stwierdził prof. Parczewski. 

"Nie możemy czuć się bezpiecznie"

Zaznaczył, że obecna sytuacja jest "lepsza niż równo rok temu, ale to nie znaczy, że się nie pogorszy". - Nie możemy czuć się bezpiecznie. Potrzeba testowania jest bardzo ważna. Będzie też wkrótce możliwość szerszego testowania, także poprzez gabinety prywatne. To rozporządzenie wkrótce się ukaże - dodał.

 

Prowadzący zapytał czy jest konieczność wprowadzenia takich regulacji, które umożliwiałyby pracodawcy weryfikację zaszczepienia pracownika. Prof. Parczewski przyznał, że rada "dyskutowała o tym od kilku miesięcy i tutaj zdania członków są podzielone".

 

- Moim zdaniem, potrzebne jest to, aby pracodawca miał dostęp do wiedzy, czy pracownik jest zaszczepiony - szczególnie w służbie zdrowia. A także wśród tych osób, które wyraźnie pracują z większą ilością osób, które mogą być narażone na kontakty - powiedział prof. Parczewski.

"Posiadanie informacji o zaszczepieniu jest bardzo ważne"

- Posiadanie takiej informacji jest bardzo ważne, bo wiemy, czy dana osoba stanowi większe ryzyko czy mniejsze - zaznaczył. Parczewski podkreślił, że "szczepionki to nie jest wszystko". - Dystans, maski, testowanie objawowych - dodał, podkreślając, że "szczepionka nie stanowi muru przed zachorowaniem na COVID-19".

 

Prof. Parczewski ocenił, że w Polsce "niestety jest bardzo duży opór przed szczepieniami i niewiara". - Jeżeli chodzi o przymus szczepień, to te dyskusje cały czas się toczą i tu nie ma dobrego rozwiązania, nie w naszym społeczeństwie - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Małopolskie. Coraz gorsza jakość powietrza. Normy smogowe przekroczone o kilkaset procent

 

Odnosząc się do ograniczeń dla niezaszczepionych, prof. Parczewski przyznał, że "jest ich zwolennikiem". - Byłbym za tym, aby sprawdzać certyfikaty covidowe i tym, aby wprowadzić pewne ograniczenia w tych grupach. 

 

- Stoimy na wzrastającej fali przypadków. Jestem za tym, aby wymagać od ludzi noszenia masek i egzekwowania tych ograniczeń. Natomiast wiem i zdaję sobie sprawę z oporu społecznego - podsumował.

 

W drugiej części programu gościem Piotra Witwickiego był dr. Artur Zaczyński, wicedyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Wszystkie odcinki programu "Gość Wydarzeń" dostępne są tutaj.

pdb/kmd/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie