Wietnam. Kary więzienia dla dziennikarzy za "antypaństwowe" posty na Facebooku

Świat
Wietnam. Kary więzienia dla dziennikarzy za "antypaństwowe" posty na Facebooku
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Wietnamski sąd skazał pięciu dziennikarzy na kary więzienia i zakazał im pracy na trzy lata, poinformowały w czwartek media państwowe, po tym, jak zostali skazani za rozpowszechnianie treści antypaństwowych w serwisie informacyjnym na Facebooku.

Dziennikarze zostali uznani za winnych "nadużywania demokratycznych praw i wolności w celu naruszenia interesów państwa" - ustalił sąd podczas dwudniowego procesu w południowym mieście Can Tho - poinformowała państwowa Wietnamska Agencja Informacyjna (VNA).

 

ZOBACZ: Wietnam. Pięć lat więzienia dla mężczyzny z Covid-19, który złamał kwarantannę

 

Dziennikarze założyli na Facebooku serwis informacyjny o tytule Bao Sach (Czysta Gazeta), który zgodnie z aktem oskarżenia cytowanym przez VNA, zawierał treści zniekształcające informacje i zniesławiające rząd.

 

- Czyny popełnione przez oskarżonych spowodowały również zamieszanie, podejrzenia wśród ludzi – stwierdził sąd.

"To nie powstrzyma ludzi przed narzekaniem"

Truong Chau Huu Danh, reporter i lider grupy, został skazany na cztery i pół roku więzienia, podczas gdy pozostali oskarżeni otrzymali wyroki od dwóch do trzech lat więzienia.Nie będą też mogli pracować w mediach przez trzy lata po zwolnieniu z więzienia - informuje VNA.

 

ZOBACZ: Facebook zmienił nazwę na Meta. Witamy w wirtualnym świecie

 

Phil Robertson, zastępca dyrektora Human Rights Watch na Azję, powiedział, że Wietnam nie powinien traktować mediów jak "wrogów państwa".

 

- Wrzucenie dziennikarzy obywatelskich do więzienia nie powstrzyma ludzi przed narzekaniem lub domaganiem się reform w Wietnamie - powiedział Robertson. Jak dodał "Rząd powinien uznać, że dziennikarze obywatelscy i niezależne media są sojusznikami dobrych rządów.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie