Wietnam zatwierdził kubańską szczepionkę przeciwko COVID-19 o nazwie Abdala

Świat
Wietnam zatwierdził kubańską szczepionkę przeciwko COVID-19 o nazwie Abdala
Pixabay/KitzD66
Abdalą jest zainteresowana także Wenezuela

Wietnam został w sobotę pierwszym krajem, który zatwierdził do użytku w sytuacjach awaryjnych stosowanie przeciwko Covid-19 opracowanej na Kubie szczepionki Abdala - poinformowała państwowa kubańska grupa farmaceutyczna BioCubaFarma.

"Na podstawie rygorystycznej oceny dossier szczepionki Abdala wietnamski organ kontroli leków wydał zezwolenie na awaryjne użycie kubańskiego preparatu" – podała grupa na Twitterze.

 

ZOBACZ: Szczepionka Moderny najlepsza według badań. Skuteczność Pfizera "znacznie spada"

 

Abdalą jest zainteresowana także Wenezuela, która podpisała już kontrakt na dostawy tego preparatu. Z kolei druga kubańska szczepionka Soberana 02 zyskała uznanie w Iranie, gdzie dopuszczona jest już do użytku w sytuacjach awaryjnych.

 

Jak twierdzą kubańscy naukowcy, Abdala i Soberana 02, oparte na rekombinowanym białku, tej samej technice, nad którą pracuje amerykańska firma Novavax i francuska firma Sanofi, są skuteczne w ponad 90 proc. w zapobieganiu Covid-19.

 

ZOBACZ: Słowenia. Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników sektora rządowego

 

Kuba w czwartek rozpoczęła rozmowy z ekspertami ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby uzyskać zatwierdzenie jej szczepionek. Ich nabyciem są zainteresowane także Argentyna i Meksyk.

 

W wyniku embarga Stanów Zjednoczonych od 1962 r. Kuba opracowuje własne szczepionki od lat 80. XX wieku. Jest pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który wyprodukował szczepionkę przeciwko COVID-19.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie