Nowy rozkład jazdy PKP od 7 listopada i zmiana czasu. Jak pojadą pociągi?

Biznes
Nowy rozkład jazdy PKP od 7 listopada i zmiana czasu. Jak pojadą pociągi?
Flickr/Hugh Llewelyn
Zmiany związane ze zmianą czasu będą obowiązywać tylko w ciągu jednej nocy. Jednak korekta wprowadzana od 7 listopada pozostanie w rozkładzie jazdy

Lepsze połączenia z Warszawy do Poznania i Radomia, powrót PKP Intercity do Gorlic, jak i kilka objazdów, m.in. między Łodzią a Wrocławiem - to niektóre ze zmian, jakie od 7 listopada wprowadzą kolejarze. Wówczas zacznie obowiązywać korekta rozkładu jazdy dla połączeń dalekobieżnych i regionalnych. Poinformowano też o organizacji ruchu pociągów w noc zmiany czasu z letniego na zimowy.

Wśród większych zmian, jakie wprowadzi PKP Intercity, jest uruchomienie pociągu EIC "Lech". Zapewni on możliwość porannego dojazdu z Poznania do Warszawy, którego do tej pory brakowało.

 

Ze stolicy Wielkopolski "Lech" odjedzie o godz. 7:00, a na stołecznym Dworcu Centralnym zatrzyma się po trzech godzinach jazdy. W drogę powrotną wyruszy o godz. 17:38. Zmiana związana z tym pociągiem wejdzie w życie 8 listopada.

 

ZOBACZ: Meksyk: miliarder odbuduje zniszczoną linię metra

 

Więcej dalekobieżnych pociągów pojawi się też na linii kolejowej nr 8, łączącej Warszawę z Warką i Radomiem. Poza składami z Gdyni, Krakowa czy Olszyna pojawią się tam IC "San" (Warszawa - Przemyśl - Warszawa) oraz TLK "Nida" z Warszawy do Kielc i z powrotem.

 

Po drodze pociągi te obsłużą m.in. stacje Warszawa Służewiec oraz Piaseczno. "Wszystkie dzienne pociągi łączące Radom ze stolicą pojadą najkrótszą i zarazem najszybszą trasą" - zauważyło PKP Intercity.

"Karkonosze" pojadą inaczej

Ze względu na szlaku nr 2, pociągi IC "Niemcewicz" oraz IC "Starzyński" kursujące do i z Terespola od 29 listopada pojadą na skróconej trasie Warszawa - Łuków - Warszawa. Dojazd do stacji Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska, Chotyłów, Małaszewicze i Terespol zapewnią autobusy komunikacji zastępczej.

 

Korekcie ulegnie też trasa nocnych IC "Karkonosze". Ponieważ w rejonie Łódzkiego Węzła Kolejowego rozpocznie się kolejny etap prac modernizacyjnych, skład ten zostanie skierowany na objazd między Łodzią a Wrocławiem.

 

ZOBACZ: Lot Islandia - Gdańsk. Awantura na pokładzie samolotu. Rosjanin przypięty pasami do fotela

 

W stronę Dolnego Śląska pojedzie przez Piotrków Trybunalski, Radomsko, Częstochowę, Lubliniec, Opole i Brzeg, zaś w kierunku Łodzi trasa od Opola będzie przebiegać przez Gliwice, Zabrze, Chorzów Batory, Katowice, Zawiercie i Częstochowę.

Podkarpacie: Gorlice znów z połączeniami PKP Intercity

Od 20 listopada zmieni się też trasa pociągów PKP Intercity obsługujących południe Podkarpacia. Składy TLK "Wetlina" i TLK "Bieszczady" relacji Zagórz - Kraków - Zagórz obsłużą Biecz, Gorlice, Bogoniowice Ciężkowice i Tuchów zamiast Rzeszowa i Dębicy. Pozwoli na to zakończenie modernizacji torów.

 

W rozkładach jazdy wszystkich przewoźników, także regionalnych, dojdzie do kilku-kilkunastominutowych przesunięć godzin odjazdów. Znacznie większe zmiany zostaną wprowadzone 12 grudnia, gdy ważna stanie się nowa rozpiska odjazdów na lata 2021-22.

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 r. Pociągi staną na godzinę

Kolejarze informują również, w jaki sposób pociągi będą kursować nocą z 30 na 31 października (sobota / niedziela). Wówczas zmieniamy czas z letniego na zimowy, cofając wskazówki z godziny trzeciej na drugą.

 

Aby nie doszło do pomyłki, związanej ze "zdublowaniem" się godzin w rozkładzie jazdy (zegarki dwa razy wskażą np. 2:31), składy PKP Intercity zatrzymają się na godzinę na najbliższej stacji.

 

ZOBACZ: Gdańsk. Wystarczy chwila nieuwagi, aby zostać okradzionym. Coraz więcej kradzieży na cmentarzach

 

Chodzi o pociągi: IC "Karkonosze" (Warszawa - Jelenia Góra - Warszawa), TLK "Uznam" (Warszawa - Świnoujście - Warszawa), TLK "Karpaty" (Zakopane - Gdynia - Zakopane), TLK "Pogórze" (Przemyśl - Wrocław - Przemyśl), TLK "Ustronie" (Kraków - Kołobrzeg - Kraków), IC "Przemyślanin" (Świnoujście - Przemyśl - Świnoujście), IC "Nightjet" (Bohumin - Berlin) i TLK "Rozewie" (Bielsko-Biała - Gdynia - Bielsko-Biała).

 

O "kłopotliwej" godzinie pod kątem zmiany czasu wpisane w rozkład jazdy są też cztery połączenia Kolei Mazowieckich. Pociągi nr 19650 (Ostrołęka - Tłuszcz), 19851 (Warszawa - Siedlce), 51410 (Mława - Warszawa) i 97151 (Warszawa - Modlin) odjadą po godz. 2 w nocy, ale w czasie zimowym.

wka / pdb/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie