Holandia. Z powodu pandemii rośnie liczba oszustw ubezpieczeniowych

Świat
Holandia. Z powodu pandemii rośnie liczba oszustw ubezpieczeniowych
Zdj. ilustracyjne/Flickr/Benoit Hamon
Najczęściej oszustwa dotyczyły ubezpieczeń komunikacyjnych

Z powodu pandemii COVID-19 wzrasta liczba oszustw ubezpieczeniowych w Holandii - informuje holenderskie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli. Ubezpieczyciele przyłapali w zeszłym roku na oszustwie około 13 tys. osób, które łącznie próbowały wyłudzić kwotę 88 mln euro.

W 2018 roku udowodniono także oszustwo 73 firmom. W 2019 r. liczba ta wzrosła do 125, a w 2020 r. do 172. „W tym roku jest już dwustu nieuczciwych przedsiębiorców” - twierdzi dyrektor generalny organizacji Richard Weurding.

Spalił budynek dla odszkodowania

Według ubezpieczycieli dużą rolę odgrywa pandemia koronawirusa. Jako przykład podają właściciela restauracji, który w marcu zeszłego roku postanowił się pozbyć swojej firmy, ponieważ jego obroty drastycznie spadły z powodu przymusowego zamknięcia cateringu. Postanowił więc podpalić swój biznes.

 

ZOBACZ: Holandia: z obawy przed zakażeniem odmówiła pracy w biurze. Dostanie odszkodowanie od pracodawcy

 

Okazało się jednak, że spłonął cały budynek, a śledztwo wykazało, że zrobiono to celowo. Zarządca musiał zapłacić właścicielowi nieruchomości odszkodowanie w wysokości 56 tys. euro i został skazany na trzy lata więzienia.

 

Holenderskie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli informuje, że najczęściej oszustwa dotyczyły ubezpieczeń komunikacyjnych, takich jak ubezpieczenie samochodu. Zwykle polegają one na wyolbrzymianiu szkody lub składaniu podwójnego roszczenia.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie