Holandia. Studenci nie mają gdzie mieszkać. Część z nich zmuszonych jest zrezygnować ze studiów

Świat
Holandia. Studenci nie mają gdzie mieszkać. Część z nich zmuszonych jest zrezygnować ze studiów
Flickr/Frans Berkelaar/ Uniwersytet w Utrechcie
Studenci w Holandii nie mają gdzie mieszkać

Brakuje ponad 26 tys. mieszkań dla studentów z Holandii. Niektórzy z nich rezygnują ze studiów, bo nie mają gdzie mieszkać. Organizacja National Student Housing Monitor (NSHM) szacuje, że w sumie potrzeba 26,5 tys. mieszkań.

Niedobór mieszkań studenckich wzrósł w ubiegłym roku o 20 procent, wynika z informacji NSHM.

 

Niedobór wynika z rosnącej liczby studentów zagranicznych. Problem niedoboru mieszkaniowego nie był tak dokuczliwy w 2020 r. Ze względu na pandemię koronawirusa wielu studentów nie przyjechało do Holandii i uczestniczyło jedynie w zajęciach przez internet.

 

ZOBACZ: Waldemar Kraska: możliwością przyjęcia trzeciej dawki szczepionki będą objęci studenci medycyny

 

- Holenderscy studenci mają mniejszy problem, ponieważ mogą nadal mieszkać z rodzicami – uważa Jos Bakker z NSHM. Natomiast studenci z zagranicy często śpią w hostelach lub u holenderskich przyjaciół.

Strajk okupacyjny studentów

Jak informował w ubiegłym miesiącu dziennik "Algemeen Dagblad", wielu studentów zrezygnowało z dalszej nauki, bo nie mieli gdzie mieszkać. Problem jest tak duży, że na początku września studenci Rijksuniversiteit w Groningen na północy Holandii rozpoczęli okupację budynku uczelni.

 

Protestujący domagali się zapewnienia mieszkań dla studentów. Lokalne media informowały, że wielu studentów tej uczelni musi spać na kempingach oraz w tymczasowym schronisku zorganizowanym przez samorząd studencki.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie