Holandia. Król lub królowa może poślubić partnera tej samej płci

Świat
Holandia. Król lub królowa może poślubić partnera tej samej płci
RVD - Mischa Schoemaker/ Royal House of the Netherlands
Król Wilhelm Aleksander włada królestwem od 2013 roku, kiedy objął tron po abdykacji matki, królowej Beatrycze. Władca ma trzy córki: Katarzynę Amalię, następczynię tronu Holandii, Aleksję Julianę i Arianę Wilhelminę

Mark Rutte, premier Holandii, która w 2001 roku zalegalizowała małżeństwa homoseksualne, poinformował, że "każda holenderska królowa i każdy holenderski król może poślubić partnera tej samej płci"– przekazała BBC.

Szef holenderskiego rządu zaznaczył, że jego wypowiedź dotyczyła sytuacji "czysto teoretycznej". Rutte udzielił odpowiedzi na pytanie parlamentarzystów z Partii Ludowej na Rzecz Wolności i Demokracji (VVD), której jest liderem.

 

Premier był też pytany o kwestie dziedziczenia na wypadek, gdyby w królewskim małżeństwie jednopłciowym wychowywały się dzieci adoptowane lub poczęte dzięki dawcy nasienia.

Kwestie "ogromnie skomplikowane"

Odpowiedział, że to kwestie "ogromnie skomplikowane", bowiem holenderska konstytucja stanowi, że następcą tronu może być tylko "prawowity potomek". Przypomniał, że parlament jest w pierwszej kolejności organem, który wyraża zgodę na królewskie zaślubiny.

 

"Przejdźmy najpierw przez ten most, jeśli do niego dojdziemy"– podsumował Rutte.

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta II miała pokroić tort. Chwyciła za miecz

 

Następczyni tronu Królestwa Niderlandów, księżniczka Amalia w grudniu skończy 18 lat. Jest najstarszym dzieckiem króla Wilhelma Aleksandra, co sprawia, że jej przyszłość poddawana jest licznym analizom.

 

Obecnie spodziewane jest, że księżniczka w przyszłym roku rozpocznie studia uniwersyteckie i zrzeknie się królewskich benefitów finansowych, jakie jej przysługują w okresie nauki.

 

Król Wilhelm Aleksander włada królestwem od 2013 roku, kiedy objął tron po abdykacji matki, królowej Beatrycze. Władca ma trzy córki: Katarzynę Amalię, następczynię tronu Holandii, Aleksję Julianę i Arianę Wilhelminę. Dynastia Orańska-Nassau panuje w Niderlandach o czasu uzyskania przez ten kraj niepodległości. 

laf / PAP / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie