Migranci na granicy. Zatrzymania na Podlasiu i w Lubuskiem

Polska
Migranci na granicy. Zatrzymania na Podlasiu i w Lubuskiem
Lubuska Policja
Lubuscy policjanci zatrzymali w poniedziałek dostawczego busa, w którym było przewożonych 41 migrantów.

W niedzielę strażnicy graniczni odnotowali 508 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów - poinformowała Straż Graniczna. Lubuska policja poinformowała z kolei, że w poniedziałek na autostradzie A2 zatrzymano dostawczego busa, w którym było przewożonych 41 migrantów. Podobne zdarzenia miały miejsce na Podlasiu.

Jak podała w poniedziałek rano na Twitterze Straż Graniczna, wśród zatrzymanych jest 13 obywateli Syrii, 5 Irakijczyków i obywatel Palestyny.

 

ZOBACZ: Stanisław Żaryn: 331 osób usłyszało zarzuty związane z nielegalnym przewożeniem migrantów

 

Za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy funkcjonariusze SG zatrzymali w niedzielę czterech cudzoziemców: dwóch obywateli Iraku, obywatela Holandii oraz obywatela Niemiec narodowości irackiej.

41 migrantów w dostawczym aucie

Z kolei lubuscy policjanci zatrzymali w poniedziałek na autostradzie A2 dostawczego busa, w którym było przewożonych 41 migrantów. Fiatem ducato na czeskich numerach rejestracyjnych kierował obywatel Ukrainy, a na miejscu pasażera siedział jego rodak - poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

 

ZOBACZ: Lubuskie. Dostawczy bus z 34 migrantami zatrzymany przez służby

 

Busa funkcjonariusze skontrolowali tuż po północy w punkcie kontrolno-blokadowym w Tarnawie, na lubuskim odcinku autostrady A2. Auto zmierzało w kierunku granicznego Świecka.- W przestrzeni ładunkowej pojazdu znajdowało się 41 migrantów - 37 obywateli Iraku oraz czterech Turcji, a wśród nich 20 mężczyzn, sześć kobiet i 15 dzieci. Oprócz nich zatrzymano obywateli Ukrainy, którzy ich przewozili. Trwają czynności procesowe z udziałem wszystkich zatrzymanych osób – powiedział Maludy.

 

Policjanci zapewnili pomoc medyczną migrantom, którzy podróżowali stłoczeni w zamkniętej przestrzeni ładunkowej oraz zorganizowali im wodę, herbatę oraz jedzenie. Pięć osób zostało przetransportowanych do szpitala na obserwację.

 

- Funkcjonariusze skierują wniosek o tymczasowe zabezpieczenie busa, który mógł być wykorzystywany jako narzędzie służące do popełnienia przestępstwa. Dalsze czynności w tej sprawie będą wykonywane przy współpracy z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej – przekazał rzecznik.

Punkt kontrolny w Tarnawie

Punkt blokadowo-kontrolny w Tarnawie na lubuskim odcinku autostrady A2 został utworzony specjalnie, by skutecznie zatrzymywać osoby odpowiedzialne za organizowanie nielegalnych przewozów migrantów.

 

To druga duża grupa migrantów zatrzymana przez policjantów w Lubuskiem w ostatnim czasie. We wtorek (19 października br.), tuż przy granicy w Kostrzynie nad Odrą zatrzymano dostawczego busa, którym jechało w kierunku Niemiec 35 obywateli Iraku. Kierowcą był 25-letni obywatel Rumunii.

 

Policjanci i strażnicy graniczni zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców o przekazywanie informacji związanych z próbami przewozu nielegalnych imigrantów.

"Kurierzy" na Podlasiu

Kolejnych siedmiu kurierów - obywateli Niemiec, Polski i Ukrainy - przewożących osoby nielegalnie przebywające w Polsce zatrzymała podlaska policja. W sumie kierowcy przewozili 58 osób.

 

Jak poinformował w poniedziałek rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, do zatrzymań kurierów, mężczyzn doszło w niedzielę w Hajnówce, Nowosadach, Białymstoku, Wiśniewie i Straży.

 

Obywatel Niemiec, który przewoził w busie 13 obywateli Iraku, został zatrzymany w Hajnówce przez pełniących tam służbę policjantów z Gdańska. Kolejny obywatel Niemiec został zatrzymany w Białymstoku. W fordzie przewoził pięciu obywateli Iraku.

Trzech Polaków zatrzymanych

Policjanci zatrzymali trzech obywateli Polski przewożących osoby nielegalnie przebywające w kraju. Policjanci z Gdańska zatrzymali w Nowosadach auto kierowane przez Polaka, w którym przewożonych było pięciu obywateli Iraku.

 

Do kolejnego zatrzymania doszło w Białymstoku, gdzie kurier przewoził w busie 22 Irakijczyków.

 

Następny kurier został zatrzymany w Wiśniewie. Polak przewoził w renault sześć osób: pięciu obywateli Somalii i obywatela Nigerii.

Ponad 160 "kurierów"

Natomiast obywatel Ukrainy został zatrzymany w miejscowości Straż. W audi przewoził czterech Irakijczyków.

 

- Wszystkie przewożone osoby przebywały nielegalnie na terenie naszego kraju - podał Krupa.

 

Poinformował, że od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej zatrzymano dotąd w Podlaskiem 166 kurierów, przewożących w sumie ponad 700 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy

Od początku października odnotowano już ok 13,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy.

 

Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie