Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak przedstawią założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny

Polska
Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak przedstawią założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny
Polsat News
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Wicepremier Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz szef MON Mariusz Błaszczak przedstawią założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny - poinformował resort obrony.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, założenia nowego projektu opinia publiczna pozna we wtorek.

Projektowana ustawa kompleksowo uporządkuje przepisy dotyczące Sił Zbrojnych, zastępując kilkanaście aktów prawnych w tym m.in.  ustawę  z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony - informuje resort.

Sposób działania w sytuacji zagrożenia

O projekcie tej ustawy wicepremier Kaczyński mówił m.in. we wrześniowym wywiadzie dla PAP.

 

ZOBACZ: Wojsko jedzie na wschód. Ćwiczenia blisko granicy z Białorusią

 

- Koncentruję się głównie na projektach dotyczących tego, by polska obrona narodowa, ale taka szerzej rozumiana, także obrona w stosunku do różnego rodzaju zagrożeń naturalnych, katastrof naturalnych, była wyraźnie lepsza. Pandemia pokazała, że tutaj potrzebna jest jednak duża sprawność i że ona musi być przekrojowa - powiedział.

 

- Krótko mówiąc, w jednym miejscu Polski rządzą pozapartyjne siły, w innych partie opozycyjne i ci opozycyjni samorządowcy niejednokrotnie wychodzą ze swojej właściwej roli. Gdy mamy jakieś zagrożenie, dzieje się coś złego, różnice między nami nie mogą oddziaływać na to, jak się działa. Musimy te sprawy rozwiązać, musimy tutaj mieć odpowiednie instrumenty, które oczywiście będą działać czasowo w momencie zagrożenia. Gdy ono mija, to wszystko wraca do stanu poprzedniego - dodał Kaczyński.

Zwiększanie liczebności wojska i nakładów na obronność

Wicepremier zasugerował również, że po przyjęciu rozwiązań, które zaproponuje rozważy opuszczenie rządu. - Kiedy te ustawy będą w procesie uchwalania lub zostaną uchwalone, zastanowię się czy nie wrócić do mojego właściwego zajęcia, czyli kierowania partią - zapowiedział lider PiS.

 

ZOBACZ: Pobór aut. Wojsko może zarekwirować pojazdy

 

Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak w sierpniu podkreślił, że jesienią tego roku zaprezentowana zostanie ustawa przygotowywana w ramach Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. - Te dokumenty stworzą podstawy do zwiększenia liczebnego Wojska Polskiego, a zasadniczym elementem tej ustawy będzie mechanizm finansowania - mówił minister obrony.

 

Jak zaznaczył, nakłady na obronność będą się zwiększać.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie