Wojsko jedzie na wschód. Ćwiczenia blisko granicy z Białorusią

Polska
Wojsko jedzie na wschód. Ćwiczenia blisko granicy z Białorusią
Twitter.com
Na lawetach jadą na wschód czołgi Leopard.

Około 700 żołnierzy, czołgi Leopard, ciężki sprzęt i inne wyposażenie jedzie w kierunku granicy z Białorusią. Mariusz Błaszczak poinformował, że wojsko będzie w okolicy Białej Podlaskiej prowadzić szkolenie. "Doskonalimy mobilność i szybkie dostosowanie do sytuacji. Dbamy o bezpieczeństwo Polaków" - podał w piątek szef resortu obrony. Manewry czołgistów trwają także na poligonie w Nowej Dębie.

W ramach szkolenia z zachodniej Polski w rejon Białej Podlaskiej z 10. Brygady Kawalerii Pancernej przemieszcza się 700 żołnierzy wraz ze sprzętem - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Głównym zadaniem ćwiczenia jest przerzut na dużą odległość wojsk wraz z czołgami Leopard.

Szef MON: "Dbamy o bezpieczeństwo Polaków"

"Wojsko Polskie codziennie aktywnie realizuje plan szkolenia. Z zachodniej Polski w rejon Białej Podlaskiej z 10. Brygady Kawalerii Pancernej przemieszcza się 700 żołnierzy wraz ze sprzętem. Doskonalimy mobilność i szybkie dostosowanie do sytuacji. Dbamy o bezpieczeństwo Polaków" - napisał w piątek na Twitterze Błaszczak.

 

 

Mjr Artur Pinkowski, rzecznik prasowy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, pod którą podlega 10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa (woj. dolnośląskie), wyjaśnił, że głównym zadaniem ćwiczenia jest przemieszczenie żołnierzy brygady wraz ze sprzętem na dużą odległość.

 

ZOBACZ: Ćwiczenia żołnierzy i WOT na wschodzie Polski. "Podtrzymywanie zdolności bojowych jest kluczowe"

 

- Jest to ćwiczenie planowe, mające sprawdzić gotowość 10. Brygady do realizacji takiego zadania - powiedział mjr Pinkowski.

 

Rzecznik wyjaśnił też, że wraz z żołnierzami przerzucane są na wschód czołgi Leopard, które są transportowane przez samochody ciężarowe na niskopodłogowych zestawach do przewozu czołgów.

Czołgiści i saperzy ćwiczą działania na poligonie

Resort obrony poinformował także o trwających ćwiczeniach 18. Dywizji Zmechanizowanej na poligonie w Nowej Dębie niedaleko Tarnobrzega (woj. podkarpackie).

 

ZOBACZ: Pobór aut. Wojsko może zarekwirować pojazdy

 

"Na poligonie w Nowej Dębie ćwiczą nasi czołgiści, artylerzyści, saperzy, logistycy i łącznościowcy" - poinformowała 18. Dywizja.

 

hlk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie