Konwój z pomocą humanitarną rusza na Białoruś

Polska
Konwój z pomocą humanitarną rusza na Białoruś
Polsat News/ Zdjęcie ilustracyjne
Konwój będzie czekał na wpuszczenie na teren Białorusi do końca przyszłego tygodnia lub do podjęcia innych decyzji.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zdecydowali, że Polska wyśle kolejny transport humanitarny na Białoruś – pisze w weekendowym wydaniu "Super Express".

"Wśród asortymentu znajdzie się m.in. 412 łóżek polowych, 600 koców, 1120 prześcieradeł i trzy namioty z wyposażeniem. Oprócz tego Polska przekaże środki ochrony indywidualnej – maseczki ochronne, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji" – wymieniono.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: Polska jest krajem tranzytowym, imigranci oczekują na przerzut do Niemiec i Francji

 

Jak informuje "Super Express", konwój składający się z dwóch samochodów wyruszy w sobotę o godz. 10 ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie.

 

Przyjazd na przejście graniczne w Bobrownikach jest planowany na ok. godz. 13. Trzeci samochód ma dotrzeć na granicę wieczorem.

Będzie czekał

Gazeta informuje, że konwój będzie czekał na wpuszczenie na teren Białorusi do końca przyszłego tygodnia lub do podjęcia innych decyzji.

 

ZOBACZ: Podlaskie. Imigrantka urodziła po nielegalnym przekroczeniu granicy. Trafiła do szpitala

 

Przypomniano, że "dotychczas polskie władze dwukrotnie podjęły próbę dostarczenia pomocy humanitarnej dla migrantów przebywających na Białorusi".

Apel prezydenta

- Pan prezydent Andrzej Duda apeluje do władz Białorusi o przyjęcie tej pomocy humanitarnej dla ludzi, którzy koczują w tym kraju zwabieni obietnicą przedostania się do UE i niestety utknęli na Białorusi. Ze względu na chłody i pogodę, pan prezydent apeluje do władz Białorusi o rozsądek i o zachowanie humanitarne wobec tych ludzi - przekazała prezydencka minister w KPRP Bogna Janke.

 

Janke wzięła udział w briefingu na terenie składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie. Jak przekazała, prezydent Duda po otrzymaniu raportu od rządu i służb o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy zwrócił się z inicjatywą o przygotowania i wysłanie transportu z pomocą humanitarną.

 

- Pan premier podjął tę inicjatywę i ten transport właśnie dziś wyruszy do przejścia granicznego - powiedziała Janke.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie