Holandia. Emerytowany psycholog chciał wywołać dyskusję o eutanazji. Pomagał w samobójstwach

Świat
Holandia. Emerytowany psycholog chciał wywołać dyskusję o eutanazji. Pomagał w samobójstwach
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Emerytowany psycholog w Holandii twierdzi, ze pomagał w samobójstwach

Emerytowany psycholog w Holandii twierdzi, że podał środek prowadzący do śmierci przeszło 100 osobom, które chciały popełnić samobójstwo - pisze dziennik "De Volkskrant". Mężczyzna mówi, że chce w ten sposób wywołać debatę na temat prawa do eutanazji.

Mieszkający na południu Holandii Wim van Dijk został w ostatnich dniach wezwany na komisariat policji w związku z podejrzeniem, że brał udział w pomocy przy samobójstwie.

 

Po przesłuchaniu, podczas którego skorzystał z prawa do zachowania milczenia, został zwolniony do domu, po czym udzielił wywiadu dziennikowi "De Volkskrant". Wyznał w nim, że podał truciznę o nazwie Middel X przeszło 100 osobom.

"Zdaje sobie sprawę z konsekwencji"

Preparat w formie białego proszku jest dostępny w hurtowniach chemicznych. Zdaniem śledczych jest on często przekazywany osobom planującym samobójstwo przez organizacje pomagające w samodzielnym zakończeniu życia.

 

ZOBACZ: Holandia. Król lub królowa może poślubić partnera tej samej płci

 

- Zdaję sobie sprawę z konsekwencji swojego wyznania – mówi gazecie van Dijk. Jak dodaje, "nie obchodzi" go to, bo jego głównym celem jest namówienie innych osób, aby "poszły jego śladem".

 

"De Volkskrant" pisze, że po raz pierwszy ujawnił się w Holandii ktoś, kto podał środek wspomagający samobójstwo. Dotychczas podejrzewane o to osoby zaprzeczały takim zarzutom.

 

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie