Ursula von der Leyen: nie będzie mechanizmu warunkowości wobec Polski i Węgier przed wyrokiem TSUE

Polska
Ursula von der Leyen: nie będzie mechanizmu warunkowości wobec Polski i Węgier przed wyrokiem TSUE
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL
Szefowa Komisji Europejskiej zabrała głos ws. Polski w drugim dniu unijnego szczytu w Brukseli

- Komisja Europejska nie uruchomi mechanizmu warunkowości w budżecie UE przed wyrokiem TSUE w sprawie skarg Polski i Węgier na ten mechanizm - zadeklarowała w piątek Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Mówiła też o sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Według niej sędziowie "odwołani niezgodnie z prawem" muszą zostać przywróceni do pracy.

Zdaniem Ursuli von der Leyen, "fundamentalnym filarem praworządności jest niezawisłość sądownictwa i to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski na szczycie".

 

ZOBACZ: Debata w Strasburgu. Premier Mateusz Morawiecki: zamierzamy zlikwidować Izbę Dyscyplinarną

 

- Mamy przed sobą długą drogę, która jest połączeniem dialogu, odpowiedzi prawnej i konkretnych działań na rzecz przywrócenia niezawisłości sądownictwa - wyjaśniła.

Von der Leyen: sędziów odwołanych niezgodnie z prawem powinno się przywrócić

Jak dodała "fundamentalnym filarem praworządności jest niezawisłość sądownictwa". - To było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski - wyjaśniła na konferencji po szczycie UE w Brukseli.

 

W ocenie von der Leyen polski system dyscyplinarny wobec sędziów "musi zostać zmieniony", a tych, których odwołano "niezgodnie z prawem", należy "przywrócić" do pracy. - Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie TSUE - przypomniała.

 

WIDEO - Korespondentka Polsat News w Brukseli o unijnym szczycie

 

Na razie bez mechanizmu warunkowości wobec Polski i Węgier

Szefowa KE zadeklarowała również, że mechanizm warunkowości wobec naszego państwa oraz Węgier nie będzie uruchomiony, zanim TSUE nie wyda decyzji w tej sprawie. Skargę do unijnego trybunału złożyły właśnie Warszawa i Budapeszt.

 

- Jeśli chodzi o mechanizm warunkowości (w budżecie UE - red.), musimy opracować wytyczne. Jesteśmy w tym procesie. TSUE równolegle musi ocenić wniosek Węgier i Polski, czy ten mechanizm jest zgodny z prawem. Przyjrzymy się wyrokowi - zapewniła Ursula von der Leyen.

 

Rozprawa przed TSUE w tej sprawie ruszyła 11 października. Strona polska przekonywała wtedy, że jest to "de facto mechanizm sankcyjny". Z kolei Komisja Europejska podkreślała, że "wartości są podstawą systemu prawnego UE".

 

Wspólna rezerwa gazowa UE? Von der Leyen nie wyklucza

W Brukseli szefowa Komisji Europejskiej mówiła też o pomyśle utworzenia unijnej "strategicznej rezerwy gazowej" oraz wspólnych zakupów tego surowca przez państwa członkowskie. 

 

- Zbadamy taką możliwość (...). W krótkim okresie najważniejsze jest wsparcie najbardziej zagrożonych konsumentów i przedsiębiorstw. Państwa członkowskie już to robią. W średnim i długim okresie będziemy pracować nad dodatkowymi środkami, żeby zwiększyć odporność i niezależność - powiedziała.

 

Jak poinformowała, "równolegle przeprowadzimy ocenę działania rynku gazu i energii elektrycznej oraz rynku ETS (unijny system handlu uprawnieniami do emisji - red.)". - Jest oczywiste, że potrzebujemy więcej energii ze źródeł odnawialnych - uznała.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie