Hiszpania. Dowody osobiste dla psów i kotów. Nietypowy pomysł rządu

Świat
Hiszpania. Dowody osobiste dla psów i kotów. Nietypowy pomysł rządu
pixabay/zdj. ilustracyjne
Dzięki chipowi policja będzie w stanie dowiedzieć się o szczegółach dotyczących zwierzęcia, m.in. o jego wieku oraz o liczbie i typie szczepionek, które przyjęło.

Psy i koty żyjące na terenie Hiszpanii będą mieć od 2022 r. własne dowody osobiste, zapowiedziała minister ds. społecznych i Agendy 2030 Ione Belarra. Procesowi temu będzie towarzyszyło masowe wszczepianie chipów zwierzętom.

Związana z współrządzącą Hiszpanią partią Podemos polityk, określająca siebie mianem "ekofeministki", wyjaśniła, że nowe prawo ma służyć "dobru zwierząt".

 

ZOBACZ: Hiszpania. Znaleziono skamieniałe jaja dinozaura. Są dobrze zachowane


- Dokumenty identyfikacyjne mają zagwarantować nam właściwą drogę oraz model opieki nad czworonogami, dzięki czemu żadne zwierzę nie zostanie porzucone w Hiszpanii - powiedziała Belarra cytowana przez rozgłośnię Onda Cero.


Minister sprecyzowała, że nowe przepisy mają służyć szybkiemu ustaleniu tożsamości właściciela porzuconego czworonoga. Dodała, że jego identyfikacja będzie możliwa, gdyż każdy pies i kot otrzyma chip.

Szczegóły dotyczące zwierząt

Ione Belarra wyjaśniła, że dzięki chipowi policja będzie w stanie dowiedzieć się o szczegółach dotyczących zwierzęcia, m.in. o jego wieku oraz o liczbie i typie szczepionek, które przyjęło.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Niewidoma kobieta była w stanie odróżnić litery przedmioty dzięki implantowi mózgowemu


Zgodnie z projektem ustawy o ochronie zwierząt przygotowanym przez resort kierowany przez Belarrę zakazany zostanie prywatny chów psów i kotów, ich właściciele będą musieli przejść kurs dla posiadaczy czworonogów.

 

W jednym gospodarstwie będzie mogło przebywać maksymalnie 5 zwierząt domowych.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie