Rosja. Nawalny dedykuje Nagrodę im. Sacharowa wszystkim "antykorupcyjnym bojownikom"

Świat
Rosja. Nawalny dedykuje Nagrodę im. Sacharowa wszystkim "antykorupcyjnym bojownikom"
Flickr.com/Mitya Aleshkovsky/(CC BY-SA 2.0)

Uhonorowany Nagrodą im. Sacharowa Parlamentu Europejskiego rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny oświadczył w czwartek, że jest zaszczycony tym wyróżnieniem. Na Twitterze napisał, że dedykuje je wszystkim "antykorupcyjnym bojownikom".

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski. Została ufundowana w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Została nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa. 

Nawalny komentuje otrzymanie nagrody

"Dedykuję swoją nagrodę antykorupcyjnym bojownikom wszelkiego rodzaju na całym świecie: od dziennikarzy przez prawników, polityków (jest kilku, tak) po posłów i tych, którzy wychodzą na ulice, aby wesprzeć tę walkę" – napisał Nawalny na Twitterze.

 

 

"Życzę im wytrwałości i odwagi, nawet w najbardziej przerażających czasach" – dodał opozycjonista.

"Zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność"

Działacz przyznał, że Nagroda im. Sacharowa "to nie tylko zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność".

 

"Jestem tylko jedną osobą wśród wielu innych, które walczą z korupcją, ponieważ uważam, że jest ona nie tylko przyczyną ubóstwa i degradacji państw, ale także głównym zagrożeniem dla praw człowieka" – napisał na swoim Twitterze.

 

ZOBACZ: Rosja. Wyciek pary w siłowni jądrowej na południu kraju Wstrzymano pracę jednego z reaktorów

 

"Jestem bardzo wdzięczny Parlamentowi Europejskiemu, który tak bardzo docenia naszą pracę. Będziemy nadal dawać z siebie wszystko" – podkreślił. Kreml ze swojej strony potępił w czwartek decyzję o przyznaniu tej nagrody Nawalnemu i oświadczył, że "nie szanuje" tej decyzji.

Próba otrucia i wyrok

Nawalny, który w sierpniu 2020 r. padł ofiarą próby zabójstwa przez otrucie, odsiaduje wyrok 2,5 roku za rzekome defraudacje finansowe.

 

ZOBACZ: Rosja. Nawalny: nie martwcie się, wyjdę na wolność w 2051 roku

 

Wiosną br. założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją została uznana w Rosji za "organizację ekstremistyczną". We wrześniu wobec Nawalnego wszczęta została sprawa karna dotycząca powołania organizacji ekstremistycznej.

 

W październiku rosyjskie służby więzienne uznały Nawalnego za ekstremistę i terrorystę, ale jednocześnie wykluczyły go z kategorii więźniów skłonnych do ucieczki.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie